Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ek MTV’yi Ödemeyenlere Ceza Gibi Zam!

Yoğun eleştirilere konu olsa da ek MTV alacaklarından vazgeçilmiyor. Borçlarını günü gününe ödemeyenlere verilen zam arttı. Ek MTV de zamdan nasibini aldı.
Ek MTV’yi Ödemeyenlere Ceza Gibi Zam!
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, bütçe dengesini kurmak için göreve geldiği ilk günlerde vergi zammına gaz vermesinden sonra ilk kez motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) iki kere yatırılmasına karar verildi. Tartışmalara konu olan karar Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) kadar gitti ancak yargı sürecinden de sonuç çıkmadı.

Gelinen noktada tartışma yaratan ek MTV’ye bir de zam geldi. Ülke genelinde trafik cezalarından, gelir vergisi ödemelerine kadar kamu alacakları için fiyat yukarı çekildi.

Resmi Gazete’nin 14 Kasım tarihli ilanında yayımlanan tebliğle ödenmeyen borçlara uygulanacak zam oranı yükseldi. Tecil faizi oranının yüzde 24’ten yüzde 36’ya çıkarılmasıyla, MTV’de gecikme zammı da artmış oldu.

Böylece ek MTV’de yüzde 2,5 olan gecikme zammı oranı yüzde 3,5’e çıktı. Borçlarını günü gününe ödemeyen vatandaşlar için ceza olarak getirilen bu artışın ise 2024 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranıyla daha da artacağı biliniyor.

Ek MTV’yi Ödemeyenler Araç Satışı Yapamayacak

Ek MTV’yi ödemekten geri duran vatandaşlar eleştiri oklarını yeni alınan karara yöneltse de ekonomi yönetimi geri durmadı.

GCM Yatırım Banner

Bu yıl ilave MTV’yi ödemeyenlere hem zam hem de bazı kısıtlamalar getirildi. Buna göre vergisini ödemeyenler araçlarının satışını yapamayacak. Aracını hurdaya ayıramayacak ve yurt dışına çıkaramayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.