Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anayasa Mahkemesi Ek MTV’nin İptaline İlişkin Kararını Açıkladı

Anayasa Mahkemesi (AYM), ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptal istemiyle ilgili kararını açıkladı.
Anayasa Mahkemesi Ek MTV’nin İptaline İlişkin Kararını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemeye ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Yapılan düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yapılmıştı.

AYM, 6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un, “ek motorlu taşıtlar vergisi” alınmasını öngören 1. maddesinin bazı hükümlerinin iptaline ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi istemiyle CHP’nin yaptığı başvuruyu esastan görüştü.

AYM iptal istemine ilişkin kararını açıkladı. Buna göre ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan başvuru AYM tarafından reddedildi.

6 Şubat’ta 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgenin finansman ihtiyacını karşılanması üzere “milli seferberlik” kapsamında bir defaya mahsus ek MTV getirilmişti. Ek MTV’nin, 2023 yılı Ağustos ve Kasım aylarında iki eşit taksitte ödenmesine yönelik düzenleme yapılmıştı.

Resmi rakamlara göre 22 Eylül 2023 tarihi itibarıyla ilk taksit döneminde 9 milyon 919 bin 966 taşıt için 13 milyar 157 milyon 597 bin 71 lira ek MTV ödendi. İlk taksidin tamamlanması ile beklenen tahsilatın yüzde 87’si gerçekleşmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Ek MTV’nin ikinci taksidi Kasım ayında ödenecek ve iki taksitte toplamda 30 milyar TL gelir elde edileceği tahmin ediliyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.