Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu Alacakları için Gecikme Zammı Belirlendi

Resmi Gazate’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre kamu alacakları için uygulanan gecikme zammı oranı yüzde 3,5 olarak belirlendi.
Kamu Alacakları için Gecikme Zammı Belirlendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amme Alacakları İçin Uygulanan Gecikme Zammı Oranının Yeniden Belirlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. 32369 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, 7782 sayılı kararda, kamu alacakları için uygulanan gecikme zammı oranı belirlendi.

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunuun 51. maddesinin birinci fıkrasında yer alan gecikme zammı oranı, her ay için uygulanmak üzere yüzde 3,5 olarak belirlendi.

Amme alacaklarında yıllık yüzde 24 olarak uygulanan tecil faizi oranı bugünden itibaren yüzde 36 olarak belirlendi.

14 Kasım’dan önce yapılan müracaatlara dayanılarak tecil edilecek olan amme alacaklarıyla tebliğin yayımı tarihinden önce tecil edilmiş ve tecil şartlarına uygun ödenen amme alacaklarına tecil şartlarına uygun ödendikleri sürece müracaat tarihlerinden itibaren eski tecil faizi oranı yüzde 24 olarak uygulanacak.

Bugünden önce tecil talebinde bulunulmuş ve talep kabul edilerek tecil edilmiş amme alacaklarına yönelik tecilin ihlal edilmiş olması ancak, yeni talepler üzerine yeniden tecil yapılması halinde, bugüne kadar eski tecil faizi oranı yüzde 24, bugünden sonra ödenmesi gereken taksit tutarlarına ise yüzde 36 olarak uygulanacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.