Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ek MTV’yi Ödemeyenler Araçlarını Satamayacak!

Son günlerde gündem olan ek MTV ile ilgili esaslar belirlendi. Ödemeyenler için bazı kısıtlamalar uygulanacak. İşte detaylar;
Ek MTV’yi Ödemeyenler Araçlarını Satamayacak!
HABER GİRİŞ

Ek motorlu taşıtlar vergisiyle (MTV) ilgili ayrıntılar açıklanmaya devam ediyor. Bazı vatandaşlar sosyal medya üzerinden yasal olmadığı gerekçesiyle ek MTV’yi ödemeyeceğini vurguluyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, konuya netlik getirmek için söz konusu vergiyi ödemeyenlere uygulanacak bazı kısıtlamaları paylaştı.

Ek Motorlo Taşıtlar Vergisi’ne yönelik genel tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bakanlık tarafından açıklanan bilgilere göre düzenlenmenin yayımlandığı tarihte kayıt ve tescilli tüm taşıtlar ile 31 Aralık 2023’e kadar kayıt ve tescil edilecek tüm taşıtlar için ek MTV ödeme zorunluluğu getirildi.

Ödeme Ne Zaman Yapılacak?

İlave vergi sadece 2023’e mahsus olacak ve bir defalığına alınacak. Ek MTV çerçevesinde birinci taksit ilgili kanunun yayımlandığı ayı izleyen ayın sonuna kadar, ikinci taksit ise 2023’ün Kasım ayının sonuna kadar iki eşit taksitte ödenecek.

Ödemeyenleri Neler Bekliyor?

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemeyenler araçlarının satışlarını gerçekleştiremeyecek, trafikten çekemeyecek, hurdaya ayıramayacak ve yurt dışına çıkaramayacak.

MTV’yi 15 Temmuz tarihinden önce yapılan devir işlemleri için aracı alan, sonrasında yapılan satışlar için aracı satan kişi ödeyecek.

GCM Yatırım Banner

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlar ek MTV’den muaf tutulacak.

Muhalefetten Tepki Gecikmedi

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, parti adına ek MTV düzenlemesinin iptali ve yürürlüğünün engellenmesi için Anayasa Mahkamesi’ne başvurdu.

Başkanvekili,s 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ekonomik kayıplarının telafisi için  çıkarılan kanunla toplanacak paranın yalnızca dörtte birinin deprem harcamalarında kullanılacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.