Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye, Kripto Para İşlem Hacminde Kaçıncı Sırada?

Kripto paralarla ilgili istatistikler paylaşan Chainalysis, işlem hacimleriyle ilgili raporunu paylaştı. Türkiye ne durumda? İşte detaylar;
Türkiye, Kripto Para İşlem Hacminde Kaçıncı Sırada?
HABER GİRİŞ

Kripto paralar ile ilgili analizler paylaşan Chainalysis, 2022 Kripto Paranın Coğrafyası raporunu yayımladı. Verilerde Küresel Kripto Adaptasyon Endeksi sonuçları paylaşıldı. Endekste 2022’nin ikinci çeyreğinde Vieatnam ilk sırada yer alırken bunu Filipinler ve Ukrayna takip etti. Türkiye, 154 ülke arasında 12. sırada yerini aldı.

Chainalysis’in paylaşmış olduğu bilgilere göre, Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde 2021 Temmuz’dan 2022 Haziran’a kadar en yüksek kripto para işlem hacmine sahip ülke oldu.

Türkiye, Kripto Para İşlem Hacminde Kaçıncı Sırada?

Türkiye’de toplamda 192 milyar dolarlık kripto para işlemi gerçekleşti. Söz konusu işlemler bir önceki yıla göre yüzde 10,5 yükseldi. İşlem hacminde Türkiye’yi Lübnan ve Suudi Arabistan izledi.

Kurdaki Oynaklıklar Cazibeyi Artırıyor

Kripto para işlem hacminde Mısır dördüncü sırada yer alırken son 1 yılda hacmin yüzde 221,7 yükseldiği görüldü.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Bitcoin Günü Nasıl Kapatır?

Raporda Mısır ve Türkiye’de kurda yaşanan oynaklıkların kripto paraya olan ilgiyi artırdığı belirtildi.

Son 1 yıl içinde TL’nin yüzde 80,5 zayıfladığı, Mısır Poundunun ise yüzde 13,5 değer kaybettiği paylaşıldı. Bölgede ilk sıralamada yer alan Türkiye’de ise yıllık büyüme azaldı.

Analizde, ismini vermek istemeyen bir kara para aklama uzmanı, Rusya’dan para çıkarmak isteyen kişilerin kripto paralara yöneldiğini ve en çok tercih ettiği ülkelerin BAE, Türkiye, Kazakistan ve Gürcistan olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.