Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Konutta Dünya Markası! Son 4 Yılın Zam Şampiyonu Oldu

Küreselleşen yüksek enflasyon Türkiye’de başka bir boyuta evrildi. Dünya çapındaki konut fiyat artışlarında Türkiye son 4 yıldır zam şampiyonu.
Türkiye Konutta Dünya Markası! Son 4 Yılın Zam Şampiyonu Oldu
HABER GİRİŞ

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme A.Ş’nin 2023 yılındaki konut yatırımlarını incelediği son araştırmasında, konut satışlarının 2015’ten bu yana en kötü yılı geride bıraktığını ortaya koymasının ardından benzer bir tespit de ana muhalefet partisi kanadından geldi.

Türkiye’nin gayrimenkul sektöründeki dünya standartlarını yukarı taşıyan fiyat artışları muhalefetin gündeminde yoğun eleştirilere konu oldu.

CHP eski Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yüksek enflasyona rağmen ısrarla uygulanan düşük faiz politikalarının konutları yatırım aracı haline getirdiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin adının, son dört yıldır dünya genelindeki araştırmalarda zam şampiyonu olarak anıldığına vurgu yaparak, son araştırmalardaki sonuçlara değindi.

Geçen yıl 56 ülke arasında yüzde 132,8’lik konut fiyat artışıyla Türkiye’nin birinci olduğunu ve ülkede en çok İstanbul, Ankara ve İzmir’de fahiş fiyatlara rastlandığını kaydetti.


Konut fiyatlarının dolar bazındaki değişimleri ele alındığında ise 2010 yılından bugüne en yüksek düzeye çıkıldığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Gelinen noktada bu ay itibarıyla konutların metrekare fiyatının 1.100 dolar olduğunu söyleyerek, “Ülke genelinde 810 bin civarında satılık konut bulunuyor. Bu rakamın içinde bankadan ve icradan satışlar bulunmuyor” dedi.

Satış tarafında yaşanan durgunluğun kirada ise ihtilaf yarattığını hatırlatarak, ev sahipleri ile kiracılar arasında çıkan anlaşmazlıkların mahkemeye taşındığını ve sadece son bir yılda davalarda yüzde 300’lük artış olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.