Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Zammından Önce Kira Artışı Geldi!

Ev sahipleri, asgari ücret tespit komisyonundakilerden hızlı davrandı. Maaş zammı öncesi kira artışlarının geldiği öğrenildi. Detaylar haberde;
Asgari Ücret Zammından Önce Kira Artışı Geldi!
HABER GİRİŞ

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret zammı kamuoyunun yoğun gündem maddesi olurken, daha net rakamlar masaya gelmeden asgari ücret dışındaki kalemler zamlanmaya başladı. Maaşı açlık sınırının altında kalan milyonlarca vatandaşın korkulu rüyası olan konut kiralarına şimdiden zam geldiği görüldü.

Gelecek yıla kadar uygulamada olan yüzde 25 zam sınırını delmek isteyen ev sahiplerinin kirayı artırmak için asgari ücret zammını gerekçe gösterdiği öğrenildi.

Sabah gazetesinin haberine göre ev sahipleri, asgari ücret için ihtimaller arasında yer alan yüzde 50 oranındaki zammı gerekçe göstererek kira sözleşmelerinde yarı yarıya artışa gidiyor. Kimileri ise yüzde 100 oranında zamla kiracısının karşısına çıkıyor.

Kiracılar Ne Yapmalı?

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, fırsatçılık yapan ev sahiplerine karşı alınması gereken tavır için öneride bulundu.

“Zam dönemi dolmadan kiracısının kapısını aşındıran ev sahipleri var” diyerek, asgari ücret zammı veya ara dönem enflasyon farkı gibi ücret artışlarını gerekçe göstererek ev sahiplerinin kira zammı için talep hakkının bulunmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kiraz, “Bu yasal bir talep değil. Yani hiçbir mal sahibi ‘yılbaşı geldi artır’, ‘6 ay doldu artır’, ‘asgari ücret arttı kirayı artır’ gibi talepte bulunamaz. Tek talep hakkı kontrat dönemidir. Kiracı bu şekilde taciz ediliyorsa hem CİMER’e bildirebilir hem de Cumhuriyet Savcılığına şikâyet edebilir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.