Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye-Irak Karma Ekonomik Komisyonu Bağdat’ta Yapılacak

Türkiye ile Irak arasındaki ilişkinler kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Irak Enerji İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Abdul-Ghani ile görüştü.
Türkiye-Irak Karma Ekonomik Komisyonu Bağdat’ta Yapılacak
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bugün resmi internet sitesi üzerinden Irak ile ortak basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın 22 Ağustos 2023 tarihinde Ankara’da Irak Enerji İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Petrol Bakanı Hayan Abdul-Ghani ile bir görüştüğüne işaret edildi.

İki ülkenin bakanlarının Irak-Türkiye ham petrol boru hattı başta olmak üzere muhtelif ikili ve bölgesel meseleleri ele aldığının bilgisi verildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Irak-Türkiye ham petrol boru hattının iki ülke için önemine dikkat çekildi.

Bakanların da konunun önemine vurguda bulunduğu belirtilen açıklamada, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından boru hattına yapılan muayene, kontrol ve bakım çalışmaları sonrası hattan petrol akışının en kısa zamanda devam etmesinin öneminin altı çizildi.

Türkiye-Irak Arasındaki İş Birlikleri Geliştirilecek

Tüm bunlara ek olarak Türkiye-Irak arasındaki petrol ve gaz, gaz ve elektrik enterkonneksiyonu, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında iş birliğinin de geliştirilmesinin yolları hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

İki bakanın Türkiye-Irak Karma Ekonomik Komisyonu’nun eş başkanları olduğu anımsatılan açıklamada, Komisyon’un 19. toplantısını uygun olan en yakın tarihte Bağdat’ta gerçekleştirmeye karar verdiği duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.