Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ile Azerbaycan Arasındaki Ticaret Hacminde Önemli Artış

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin 2023 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 31 oranında dikkat çekici artış yaşadığı duyuruldu. Detaylar;
Türkiye ile Azerbaycan Arasındaki Ticaret Hacminde Önemli Artış
HABER GİRİŞ

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacmi büyümeye devam ediyor. Yayımlanan son veriler, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2023 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 31 oranında dikkat çekici artış gösterdiğini ortaya koydu.

Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesinin paylaştığı yıllık verilere göre Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dış ticaret hacmi, söz konusu dönemde 7,65 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye ile Azerbaycan, 2022 yılında 5,84 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmıştı.

İtalya’nın Ardından İkinci Sırada

Böylelikle Türkiye, İtalya’nın ardından Azerbaycan ile en fazla ticarette bulunan ikinci ülke konumuna yükseldi.

Azerbaycan’ın İtalya ile 15,68 milyar dolarlık ticaret hacmi mevcutken Azerbaycan ile en fazla ticarette bulunan üçüncü ülkenin 4,35 milyar dolarla Rusya olduğu bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Gümrük Komitesinin raporuna göre Azerbaycan, 2023 yılı boyunca toplam 193 ülkeyle ticaret ilişkisi geliştirdi.

Bu ülkelerle gerçekleştirilen ticaret faaliyetleri sonucunda toplamda 51,18 milyar dolar tutarında karşılıklı ticaret hacmine ulaşıldı.

Öte yandan, bu ayın başlarında yapılan açıklamada, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticaret hacminin ilk kez 1 milyar doları geçtiği duyurulmuştu.

İki ülke arasındaki ticari hacminin yüzde 45,6 oranında artış göstererek son üç yılın zirvesine yükseldiği belirtilmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın