Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye için Beklentiler Düştü! Bankalardan Enflasyon Revizyonu

Dün açıklanan enflasyon raporunun ardından, global bankalar Türkiye enflasyonuna ilişkin öngörülerini revize etmeye devam ediyor. Detaylar haberde;
Türkiye için Beklentiler Düştü! Bankalardan Enflasyon Revizyonu
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon raporunun ardından global bankalar Türkiye enflasyonuna ilişkin öngörülerini revize etmeye devam ediyor. JPMorgan dünkü raporunda yıl sonu enflasyon tahminini 43,5’ten yüzde 42,5’e, 2025 tahminini yüzde 25,2’den yüzde 25’e indirmişti.

Morgan Stanley ise bugün ekonomisinde dezenflasyon sürecine iyi bir başlangıç yapıldığına işaret etti. Raporda, çekirdek enflasyonun düşüşü vurgulanarak, Haziran’da aylık enflasyonun yüzde 1,6 olarak gerçekleştiği ve bu oranın son 13 ayın en düşük aylık enflasyon verisi olduğu ifade edildi.

Morgan Stanley, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,4 olarak güncelledi. Merkez Bankası’nın sıkı para politikasına ise devam edeceğini kaydetti.

CNBC-e’de yer alan habere göre yıllık enflasyon yüzde 71,6 ile beklenenden daha fazla düşüş gösterdi. Buna rağmen hizmet enflasyonu ve vergi artışlarının enflasyon üzerinde risk oluşturduğu belirtildi. Morgan Stanley, Dolar/TL kurunun son 3 ayda yüzde 2 bandında seyrettiğine dikkat çekti.

Goldman Sachs: Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Yüzde 36

Goldman Sachs da yayımladığı raporda, enflasyonun beklenenden hızlı düştüğünü belirtti. Çekirdek enflasyon verilerinin döviz kurlarıyla yakından ilişkili olduğu vurgulanırken, TL/USD paritesindeki sakinliğin düşük çekirdek enflasyonda etkili olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Goldman Sachs, Mart’tan bu yana TL’nin stabilitesine dikkat çekerek, hizmet enflasyonunun halen yüksek olduğunu ancak gelecek aylarda düşüş görülebileceğini öngördü.

Ayrıca, ekonomi yönetiminin asgari ücrette değişiklik yapmayacağı ve yılın ilk yarısında büyüme rakamlarının beklenenden daha iyi olduğu belirtildi. Bu yavaşlama etkisiyle manşet enflasyonun 2024 için yüzde 36’ya kadar gerileyebileceği tahmininde bulunuldu.

JP Morgan’dan Sıkı Para Politikası Vurgusu

JP Morgan’ın son raporuna göre Türkiye’de Haziran’da enflasyon oranları beklenenden daha fazla düşüş gösterdi. Manşet enflasyon, Mayıs ayında yıllık yüzde 75,5’ten Haziran ayında yüzde 71,6’ya geriledi.

Bu düşüşte, temel mal fiyatlarındaki yavaşlama önemli rol oynadı. Raporda, çekirdek mal enflasyonunun Haziran’da aylık yüzde 0,1 artarak yıllık yüzde 50,6’ya düştüğü, hizmetler enflasyonunun ise yıllık yüzde 95,3’e gerilediği belirtildi. Gıda fiyatları da aylık yüzde 1,8 artarak, yıllık gıda enflasyonu yüzde 68,1’e geriledi.

JP Morgan, elektrik fiyatlarının yüzde 38 oranında artırılması ve otomatik tüketim vergilerinin yükseltilmesinin enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıları artırdığını vurguladı.

Raporda, Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını sürdürmesi gerektiği ve maliye politikasında da sıkılaştırma adımlarının devam etmesi gerektiği ifade edildi. Aksi takdirde enflasyonun kontrol altına alınmasının zorlaşacağı vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın