Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye, En Zengin Yüzde 1’in Milli Gelirden Aldığı Pay ile Zirvede!

Eurostat tarafından yapılan son araştırmada, Türkiye, en zengin yüzde 1’lik kesimin milli gelirden aldığı pay ile Avrupa’nın zirvesinde yer aldı. Detaylar geliyor...
Türkiye, En Zengin Yüzde 1’in Milli Gelirden Aldığı Pay ile Zirvede!
HABER GİRİŞ

Eurostat tarafından yapılan bir araştırma, Türkiye’deki servet dağılımı adaletsizliğini ortaya koydu. Avrupa ülkelerinde en zengin yüzde 1’in milli gelirden aldığı payda, yüzde 14,6 ile Türkiye zirvede yer alıyor. En düşük pay ise yüzde 2,3 ile Slovakya’ya ait.

Türkiye’nin almış olduğu bu pay, ikinci sırada yer alan Bulgaristan’ın neredeyse iki katıdır. Bulgaristan’da en zengin yüzde 1, ulusal gelirden yüzde 7,4’ünü alıyor. En zengin yüzde 1’in ulusal gelirden yüzde 7,1 pay aldığı Danimarka ise üçüncü sırada yer aldı.

En zengin yüzde 1'lik kesimin milli gelirden aldığı pay
Kaynak: Eurostat

Eurostat verilerine göre Avrupa’da en zengin yüzde 1’in milli gelirden en düşük payı aldığı ülke yüzde 2,3’lük payla Slovakya. Estonya yüzde 3’lük payla sondan ikinci, Romanya ise yüzde 3,4’lük payla sondan üçüncü sırada yer alıyor.

Nüfusun en zengin yüzde 1’inin toplam gelirden aldığı pay, gelir eşitsizliğinin ölçütlerinden biridir. Gelir dağılımının daha eşitsiz olduğu bir ülke olarak bilinen Rusya’da, en zengin yüzde 1’in toplam gelirdeki payının Türkiye’den daha yüksek olması muhtemel, ancak Eurostat’ta Rusya için veri bulunmuyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın