Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Elektrik Tüketiminde Rekorlar Art Arda Geliyor!

Türkiye Elektrik İletim A.Ş., Türkiye genelinde elektrik üretiminde dün yeni bir rekora imza atıldığını bildirdi. Detaylar haberin devamında;
Türkiye Elektrik Tüketiminde Rekorlar Art Arda Geliyor!
HABER GİRİŞ

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Türkiye genelinde elde edilen verilere göre elektrik tüketiminde dün itibarıyla yeni bir rekorun kırıldığını bildirdi. Önceki rekor, iki gün önce 12 Temmuz Çarşamba günü kırılmıştı.

Paylaşılan verilere göre ülkedeki elektrik tüketiminde dün (13 Temmuz) 1 milyon 58 bin 962 megavatsaatle günlük bazda yeni rekor kırıldı ve bu alanda rekor sadece bir gün arayla tazelenmiş oldu.

Elektrik Tüketimi Bir Kez Daha Üretimi Geçti

12 Temmuz’daki elektrik tüketimi 1 milyon 27 bin 568 megavatsaat olarak gerçekleşmişti. Bundan bir önceki rekor ise 6 Temmuz’da kırılmış ve o gün 1 milyon 23 bin 756 megavatsaatlik elektrik tüketimi gerçekleşmişti.

13 Temmuz’da Türkiye’de günlük bazdaki elektrik üretimi ise 1 milyon 48 bin 783 megavatsaat oldu. Böylelikle bir kez daha elektrik tüketimi, günlük üretimin üzerinde seyretmiş oldu.

Elektrik üretiminin büyük bölümü yüzde 22,6 oranında ithal kömür ve yüzde 22,1 oranında doğal gazla gerçekleşti. Geri kalan kısım ise yüzde 17,6’sı barajlı hidroelektrik santrallerinden ve diğer kaynaklardan karşılandı.

GCM Yatırım Banner

En Yüksek ve En Düşük Tüketim Saatleri Değişmedi

TEİAŞ, elektrik tüketim verilerini gün içindeki saat dilimlerine de ayrıştırdı.

Saatlik bazda dün itibarıyla en düşük elektrik tüketimi 33 bin 370 megavatsaatle 07.00’de görüldü. Bir önceki rekor gününde de en düşük tüketim bu zaman diliminde gerçekleşmişti.

Aynı gün en yüksek elektrik tüketimi ise 50 bin 869 megavatsaatle 15.00’te gerçekleşti. Bir önceki rekor gününde de en yüksek tüketim bu saatte gerçekleşmişti.

Türkiye genelinde son günlerde giderek artan hava sıcaklıklarına paralel olarak klima kullanımının artmasının ve tarımsal sulama ihtiyacının yükselmesinin elektrik tüketiminde zirvelerin görülmesine neden olduğu belirtiliyor.

Ayrıca dün itibarıyla 6 bin 208 megavatsaat elektrik ihracatının yanı sıra 16 bin 387 megavatsaat elektrik ithalatı yapıldığı belirtildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın