Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TEİAŞ Duyurdu: Türkiye Elektrik Tüketiminde Yeni Rekor Dün Kırıldı

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. verilerine göre Türkiye'de elektrik tüketiminde dün itibarıyla yeni bir rekora imza atıldı. Detaylar haberde;
TEİAŞ Duyurdu: Türkiye Elektrik Tüketiminde Yeni Rekor Dün Kırıldı
Yorum

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) verilerinden derlenen bilgilere göre Türkiye’de elektrik tüketiminde 12 Temmuz 2023 Çarşamba günü itibarıyla yeni bir rekora imza atıldı. Böylelikle son olarak 6 Temmuz’da kırılan rekor bir kez daha yenilenmiş oldu.

Açıklamaya göre elektrik tüketiminde dün 1 milyon 27 bin 568 megavatsaatle günlük bazda yeni rekor kırıldı ve yılın en yüksek elektrik tüketimi seviyesi kaydedildi.

Elektrik Tüketimi, Üretimi Geçti

Elektrik tüketiminde bir önceki rekor 6 Temmuz’da kırılmış ve o gün 1 milyon 23 bin 756 megavatsaatlik tüketim görülmüştü.

Günlük bazdaki elektrik üretimi ise 1 milyon 17 bin 503 megavatsaat oldu. Böylelikle tüketim, üretimin önüne geçmiş oldu.

TEİAŞ, aynı gün için saatlik bazdaki elektrik tüketimi verilerini de paylaştı. Buna göre saatlik bazda gerçekleşen en düşük elektrik tüketimi 32 bin 978 megavatsaatle 07.00’de görüldü.

Gün içindeki en yüksek elektrik tüketimi ise 49 bin 261 megavatsaatle 15.00’te gerçekleşti.

Söz konusu elektrik üretiminin en büyük kısmı yüzde 23,2 ile ithal kömürle gerçekleşti.

Geri kalan kısmın yüzde 22’si doğal gaz ve yüzde 15’i barajlı hidroelektrik santrallerinden ve diğer kaynaklardan karşılandı.

Artan Klima Kullanımı ve Tarımsal Sulamalara Dikkat Çekildi

Uzmanlar, ülke genelinde hava sıcaklıklarının yükselmesine paralel olarak artan klima kullanımının yanı sıra tarımsal sulamalardaki yükselişin, elektrik tüketiminde zirve değerlerin görülmesine yol açtığını belirtiyor.

Verilere göre ayrıca, dün itibarıyla 6 bin 698 megavatsaat elektrik ihracatı ve 16 bin 792 megavatsaat elektrik ithalatı gerçekleştirildi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu