Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ekonomisinde Risk Atışı! CDS Yükselişe Geçti

Türkiye ekonomisinde son dönemde dikkat çeken CDS puanındaki düşüş seyrini bugün tekrar yükselişe çevirdi. Detaylar haberin içerisinde;
Türkiye Ekonomisinde Risk Atışı! CDS Yükselişe Geçti
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna Mehmet Şimşek’in geçmesinin ardından değişen ekonomi politikalarıyla düşüşe geçen Türkiye’nin kredi risk primi (CDS) 18 Aralık 2023’te 286 puana kadar gerilemişti. Türkiye’nin dolar bazlı 5 yıl vadeli CDS oranı bugün yükselişe geçerek 313 puanı test etti.

Mayıs ayında Türkiye’nin CDS’si 700 puanın üzerindeyken, seçimlerin ardından değişen ekonomi yönetimiyle 300 baz puanın üzerinde gerileme gösterdi.

Söz konusu gerileme, diğer gelişmekte olan ülkelerde ise ortalama 55 baz puan olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün enflasyonun Aralık ayında yıllık bazda yüzde 64,77, aylık bazda ise yüzde 2,93 arttığını açıklamıştı. Enflasyondaki düşüş CDS puanının gerilemesiyle desteklendi.

Bugün kaydedilen yükselişle Türkiye ekonomisinde uygulanan politikalara yönelik soru işaretleri oluşturdu. 4 Ocak 2024 itibarıyla Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i yeniden 310 puanın üzerini test etti.

Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) şahin hamlelerine rağmen yükselişe geçen CDS puanı ise dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) 21 Aralık’taki toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 40’tan yüzde 42,5’e yükseltmişti. Söz konusu hamleyle Haziran’dan bu yana toplam 34 puanlık faiz artışı yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.