Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Risklerden Arınıyor: CDS’te Çarpıcı Düşüş!

Merkez Bankası’nın verdiği rasyonel ekonomi politikalarına dönüş ve faizde kararlılık mesajları CDS’in ateşini düşürmeye devam ediyor.
Türkiye Risklerden Arınıyor: CDS’te Çarpıcı Düşüş!
HABER GİRİŞ

Deneysel ekonomi politikalarıyla yüksek enflasyon ve düşük değerli TL ile karşı karşıya kalan Türkiye’de ekonomi politikalarının 180 derecelik değişimi verilerde kendini göstermeye devam ediyor.

ABD Merkez Bankası’nın şahin tavrının devamının gelmeyeceğine yönelik beklentilerle kredi risk primlerinin (CDS) dünya genelinde düşüşe geçmesi Türkiye için şans olduktan sonra düşüşün devamı geldi.

15 Kasım günü 14 baz puanlık düşüşle 364,64 baz puana gerileyen CDS’te son 2,5 yılın en düşük seviyesinin görülmesi üzerine gelinen noktada daha da gerileme yaşandı. Türkiye’nin 5 yıllık risk primi 286 puana kadar çekildi.

Böylece finansman kaynağı arayışında karnesi zayıf olan Türkiye’nin risklerden arınmaya başladığı sinyalleri verilerde daha güçlü kendini gösterdi.

Faiz Artışıyla CDS Dizginlenmeye Başladı

Pandemi döneminde zirve yapan küresel enflasyona karşı gelişmiş ekonomiler sıkılaşmaya giderken Türkiye ekonomisinde işlerin tam tersi yürümesi 5 yıllık kredi risk primini yukarı taşımıştı.

GCM Yatırım Banner

Mayıs ayında iki seçim gören ekonominin ateşi ise artmış, CDS tarafında 675 baz puanlar görülmüştü. Seçimlerden sonra kurulan yeni kabineye gelen ekonomi kadrolarının rasyonel adımlar atma sözü karşılık bulmuş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artışlarıyla Temmuz ayından sonra CDS 400 puan sınırının altını görmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.