Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ekonomisinde 2023’e Bakış: Togg, TCG Anadolu ve Fazlası!

Küresel ekonomi açısından kritik gelişmelerin yaşandığı 2023 yılında Türkiye'de neler oldu? Öne çıkan ekonomik gelişmeler hangileriydi? İşte detaylar...
Türkiye Ekonomisinde 2023’e Bakış: Togg, TCG Anadolu ve Fazlası!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023 yılında küresel ekonomiyi Rusya ile Ukrayna arasında süren savaş, Gazze’deki İsrail-Filistin çatışmaları ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararları önemli ölçüde etkilerken Türkiye ekonomisinde de pek çok gelişme yaşandı.

Peki, Türkiye ekonomisinde 2023 yılı boyunca hangi gelişmeler ön plana çıktı? İşte Türkiye’de yıla bakış…

Ekonomi alanına genel bir bakış atıldığında özellikle teknoloji yatırımlarının yılın ilk aylarındaki performansı dikkat çekti. Yerli otomobil Togg’un ilk siparişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teslim edildi. İlk yerli ve milli gözetleme uydusu İMECE’nin uzaya fırlatılması, Türkiye’nin ilk uzay yolcularının belli olması ve TCG Anadolu’nun Türk donanmasının hizmetine girmesi önemli olayların ilk sıralarında yer aldı.

2022 yılında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıran ihracat rakamları 2023 yılında da yüksek seyretti. Yılın ilk ayında şimdiye kadarki en yüksek Ocak ayı ihracatı yakalandı. İhracat, Mart ayında 23,6 milyar dolara çıkarken tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı ortaya çıktı.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemenin resmen hayata geçirilmesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca “Yeni Evim” kampanyasının başlatılması vatandaşları yakından ilgilendiren kritik gelişmeler oldu.

GCM Yatırım Banner

6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremler pek çok vatandaşın hayatına kaybetmesine neden olurken bu gelişmeden Türkiye ekonomisi de yara aldı. Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ülke ekonomisi üzerindeki toplam yükünün yaklaşık 2 trilyon lira düzeyinde olduğunun tahmin edildiği açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine, geçmiş dönemde bakanlık ve ekonomiden sorumlu başbakan yardımcılığı yapan Mehmet Şimşek’in atanması ekonomideki bir diğer önemli gelişme oldu.

Ekonomi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4, ikinci çeyreğinde ise yüzde 3,9 büyüme gösterdi ve ikinci çeyrek sonunda 12 çeyrektir kesintisiz büyüme sağlanmış oldu.

İşsizlik oranı 20 çeyrek sonra tek haneye gerileme gösterdi ve 11 yılın en düşük seviyesini gördü.

Ticaret Bakanlığının, ikinci el otomobil satışına yönelik düzenlemeleri, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ilişkilerde önemli adımlar atılıp toplam tutarı 50,7 milyar dolar olan 13 anlaşma imzalanması öne çıkan gelişmeler arasındaydı.

Yeni Orta Vadeli Programda (OVP) büyümenin 2024’te yüzde 4, 2025’te yüzde 4,5, 2026’da yüzde 5 olması öngörülürken ekonomi, yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 5,9’luk dikkat çekici büyüme kaydetti.

G-20 ve Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi Türkiye ekonomisi oldu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın