Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Bu Listelerde İlk Sırada! Dünya Devlerini Solladı

Gün içinde açıklanan büyüme rakamlarının ardından Türkiye’nin G20 ve OECD ülkeleri arasındaki sıralaması değişti. Büyüme oranıyla ilk sıraya yerleşti.
Türkiye Bu Listelerde İlk Sırada! Dünya Devlerini Solladı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerini 30 Kasım’da paylaştı. Açıklanan rakamlar ekonomide iyimserliğe işaret etti. Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde 2022’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 3,8, üçüncü çeyrekte ise yüzde 5,9 oranında büyüme kaydetti.

Son verilerle birlikte Türkiye hem Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nda (OECD) hem de G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olmayı başardı.

Türkiye Bu Listelerde İlk Sırada! Dünya Devlerini SolladıKaynak: OECD, TÜİK

Türkiye, büyüme oranıyla OECD’de yer alan dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkeleri geçmeyi başardı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, yaptığı açıklamada üçüncü çeyrekte Türkiye’nin OECD ve G20 ülkeleri arasında en iyi büyüme performansı gösteren birinci ülke olduğunu belirtti. OECD ülkelerinin ortalama yüzde 1,7 ortalamayla büyüdüğünü kaydetti ve 9 aylık döneme bakıldığında Türkiye’nin en iyi performansı gösteren ikinci ülke olduğunu duyurdu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.