Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Telekom GES Kurulum Çalışmalarını Hızlandırıyor

Karbon ayak izini azaltma ve iklim riskini yönetme konusunda çalışmalarını sürdüren Türk Telekom’dan GES yatırımları hakkında açıklama geldi.
Türk Telekom GES Kurulum Çalışmalarını Hızlandırıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Telekomünikasyon A.Ş. yenilenebilir enerji kaynakları hakkında yatırımcılarını bilgilendirdi. Şirketi stratejik yatırım planları ve sürdürülebilirlik gündemi doğrultusunda karbon ayak izini azaltmak, iklim riski yönetimine katkıda bulunmak ve finansal değer yaratmak amacıyla Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulum çalışmalarını yakın gelecekle hızlandırmayı hedeflediğini açıkladı.

Bu amaç doğrultusunda Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği’nin ilgili 5/1h maddesi çerçevesinde 317,8 MWe kurulu güç kapasitesi tahsis edildiği bildirildi.

Söz konusu işlemlere yönelik sürecin devamında teknik detaylara ilişkin görüş verileceği aktarılırken, kurulu güç kapasitesinin toplam elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 50’sine tekabül ettiği açıklandı.

Ek olarak başka kapasite başvurularının da bulunduğu ve bunlarla ilgili sürecin de devam ettiği kaydedildi.

Atılan adımların çevrenin korunmasına katkı, enerji verimliliği yaratma ve yenilenebilir enerji kullanımını artırma alanlarında potansiyelini güçlendiren bir dönüm noktası teşkil ettiği ifade edildi. Türk Telekom Grubu’nun sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirme yönünde önemli ilerleme sağlayacağına inandıkları aktarıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.