Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk-İş’ten Tepki: Asgari Ücret Geçim Ücreti Oldu

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmeleri yaklaşırken, sürece ilişkin tepki içeren açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
Türk-İş’ten Tepki: Asgari Ücret Geçim Ücreti Oldu
HABER GİRİŞ

Milyonlarca çalışan tarafından takip edilen asgari ücrete ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarından itibaren çalışmalarına başlayacak. İşveren tarafını temsil eden sendika olan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Atalay, asgari ücretle ilgili değerlendirmesinde, “Bu ücret başlangıç ücreti ama ülkemizde öyle bir noktaya geldi ki geçim ücreti oldu. Şimdi 11 bin 402 lira. Bakan Bey ‘Bu sene bir kere artış olacak.’ dedi. Hiç olmasın. Enflasyon da olmasın zam da yapmayın.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücrete yapılan artışların enflasyon karşısında eridiğini kaydeden Atalay, “Cambaz olsanız 11 bin 402 lirayla bir hafta geçinemezsiniz.” ifadelerini kullandı.

Atalay’ın sözleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın asgari ücretin belirlenmesine ilişkin açıklamalarını takip ediyor. Işıkhan açıklamasında taraflar arasında maksimum fayda vurgusunda bulundu.

Atalay ayrıca ücretler üzerindeki gelir vergisi kesintilerinin çok yüksek olduğunun altını çizdi. 20 bin lira ücret alan bir işçinin yıl sonunda vergi kesintisi nedeniyle ücretinin 16 bin TL’ye gerilediğini vurgulayan Atalay, Benim 20 bin liramdan 4 bin lirayı niye alıyorsunuz arkadaş? Çok alandan çok alın, az alandan az alın.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Kadroya Alınan Taşeron İşçiler

Atalay konuşmasında ayrıca kamuda taşeron işçilik sorunun devam ettiğini, sağlık ve inşaat başta olmak üzere birçok iş kolunda taşeron işçilerin kadro beklediğini söyledi. Bugüne kadar kamuda 750 bine yakın taşeron işçinin kadroya alındığını anımsatan Atalay, uygulanan sistemin adil olmadığını belirtti.

Atalay yetkililere seslenerek, “Bu ülkenin gündeminden taşeron meselesini çıkartın. Bu iş bitene kadar bu konuyu takip etmeye devam edeceğim.” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.