Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Işıkhan Açıkladı: Milyonlarca Asgari Ücretli ve Emekliyi İlgilendiriyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin belirlenmesi süreci ve çalışan emeklilere verilecek ikramiye hakkında konuştu.
Işıkhan Açıkladı: Milyonlarca Asgari Ücretli ve Emekliyi İlgilendiriyor
HABER GİRİŞ

Son günlerin en çok konuşulan konuları olan asgari ücretin belirlenmesi ve çalışan emeklilere bir defaya mahsus ikramiye ödeneceğine ilişkin düzenlemeye dair yeni açıklama geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, her iki konuya dair son durumu paylaştı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bu ay başlayacak olan çalışmalarına değinen Işıkhan, verimlilik vurgusunda bulundu. Işıkhan görüşmelerin bu ay başlayacağını belirterek, “Sosyal diyaloğu ve taraflar arasındaki maksimum faydayı gözeterek verimli bir görüşme gerçekleştireceğimize inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yarın gerçekleştirecek. İlk toplantıda işçi ve işveren tarafının taleplerini iletmesi bekleniyor. Hükümet ise arabulucu konumunda olacak. Asgari ücret Temmuz ayında yapılan ara zam ile net 11 bim 402 TL olarak uygulanıyor.

Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?

Işıkhan ayrıca milyonlarca vatandaş tarafından beklenen, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilerek Genel Kurula sevk edilen torba kanun teklifinde yer alan “çalışan emeklilere 5 bin lira ikramiye” ödeme takvimine ilişkin konuştu.

Düzenlemenin TBMM’de kabul edilir edilmez ödemelerin en kısa sürede gerçekleştirileceğini belirten Işıkhan, şu an da net bir tarih olmadığının altını çizdi. Torba yasaya eklenen madde ile daha önce kapsam dışı kalan yaklaşık 4 milyon 689 bin emeklinin sürece dahil edildiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla bütün emeklilerin 5 bin lira ikramiye alacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Işıkhan ayrıca çalışmayan kadınlara emeklilik hakkının, Orta Vadeli Plan kapsamında ele alacakları konular arasında olduğunu kaydetti.

Bu yıl bir defaya mahsus olarak verilecek 5 bin lira emekli ikramiyesi üzerinde çalışan ve çalışmayan ayrımı yapılması tartışmaları beraberinde getirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ayrımın kalkmasına yönelik talimatı sonrası teklif dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.