Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜRK-İŞ’den Vergi Çıkışı: Bir İşçi Maaşından 2 Bin Lira Kaybetti

TÜRK-İŞ Başkanı, asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına gelen zamlar hesaplara yatırılmadan artan vergilerin yarattığı mağduriyetleri gündeme getirerek hükümete çağrıda bulundu.
TÜRK-İŞ’den Vergi Çıkışı: Bir İşçi Maaşından 2 Bin Lira Kaybetti
Yorum

Kamuoyu seçim gündemini rafa kaldırdıktan sonra artan vergiler ve her gün yenisi gelen zamlarla meşgul olurken, milyonlarca çalışanı ilgilendiren gelir vergisi dilimlerindeki adaletsizlik tartışmalara neden oldu. Daha önce yaptığı açıklamalarda, “Başımızda vergi diye bir bela var” diyerek asgari ücretin yükselmesinin önünde duran vergi dilimine dikkat çeken TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, yeni açıklamasında maaşların yükselmesinin hemen ardından vergi ve harçlara gelen yüksek zamları eleştirdi.

Çalışanların maaş zammına sevinemeden doğrudan ve dolaylı vergilerin altında ezildiği çıkışını yapan isimlerden olan Atalay, yaşanan kaybı şu sözlerle dile getirdi:

“İşçilerin büyük bölümü Temmuz ayı itibarıyla yüzde 27 vergi dilimine girdi. Bu nedenle bir işçinin ortalama 2 bin lira civarında kaybı var. Çalışanlar üzerinde uygulanan vergi sistemi adil ve doğru bir vergi sistemi değil. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmalı. Vergi dilimleri düşürülmeli, çalışanlar üzerindeki vergi sistemi yükü hafifletilmeli.”

Maaş Zamları Enflasyonu Arkadan Takip Ediyor

Yüksek enflasyonu en derinden hisseden çalışanların vergi artışlarıyla ürün ve hizmetleri daha pahalıya almak zorunda kaldığının altını çizen TÜRK-İŞ Başkanı, daha maaşlar hesaplara yatmadan giderlere zam yapıldığını söyledi.

Atalay, “Ücret artışlarının enflasyonu arkadan takip etmesiyle hiçbir meseleyi çözemeyiz. Çalışanların ücret ve gelirleri ne zaman enflasyonun üzerine geçerse o zaman geçim meselesi çözülür. Çalışanlar zamlı ücretini almadan zamlar yağmur gibi yağmaya devam ediyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu