Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ Başkanı: Asgari Ücrette Verginin Sabitlenmesi Gerek

Asgari ücrete ilişkin beklentilerini paylaşan son isim TÜRK-İŞ Başkanı oldu. Atalay, vergi meselesinin ele alınması için istek ve önerilerini paylaştı.
TÜRK-İŞ Başkanı: Asgari Ücrette Verginin Sabitlenmesi Gerek
HABER GİRİŞ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde kamuoyunun gündemi asgari ücrete yapılacak ara zam oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in temmuz ayında asgari ücrete zam yapılacağını teyit etmesinin ardından bir açıklama da Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay’dan geldi.

Adana’da düzenlenen mitingde konuşan TÜRK-İŞ Başkanı, asgari ücrette yapılacak yeni düzenlemede vergi konusuna netlik getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

“Başımızda vergi diye bir bela var” diyerek asgari ücretin yükselmesine engel olan verginin işveren tarafını da zorladığının altını çizdi.

Atalay, “Asgari ücretten vergiyi düşük aldın, güzel ama bu yetmiyor. Bizim kardeşlerimiz, bu alanda bulunanlar ocak ayında aldığını aralık ayında almıyor” diyerek, asgari ücrette verginin sabitlenmesi gerektiğini söyledi.

Tüm siyasi partilere seslenerek, “Bu meseleyi bir an evvel kim geliyorsa meclise, çözün. Çözmezseniz, çözene kadar bu meseleyi ülke gündeminden çıkarmamaya devam ederiz” şeklinde çıkış yaptı.

GCM Yatırım Banner

Ülkede yaşanan iş kazalarına da dikkat çekerek, Türkiye’de her gün 4 işçinin iş kazasında vefat ettiğini söyledi.

Bu rakamın ise dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu belirterek, çocuk işçiler meselesinin de yasal düzenlemeyle çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

“Milletvekili Tulum Giymemişse Mecliste Ne Anlatacak?”

Seçimlerle ilgili görüşünü bildiren Atalay, “Bütün partilerin milletvekili listesini inceledim. Biz bu ülkede işçi, işsiz, emekli, küçük esnaf, bu ülkenin yüzde 70’iyiz. Meclise girecek 3 işçi, esnaf, emekli yok. Ne konuşuyoruz biz şimdi? Tulum giymemişse, çiftçilik yapmamışsa, mecliste ne anlatacak? Tulum yoksa tulumun derdini anlatamaz” dedi.

Meclis’in sermaye ağırlıklı olduğunu söyleyerek, bu düzenin değişmesi gerektiğini paylaştı. Aksi takdirde ülkede baş gösteren sorunların çözümünün neticesiz kalacağını ifade etti.

TÜRK-İŞ Başkanı, “Türkiye’nin bütün alanlarından, bu meclise işçi kökenli milletvekili sokmazsak sıkıntıları büyütmeye devam ederler” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın