Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz Açıkladı: 1 Trilyon TL’nin Üzerinde Vergi Alınacak

Son gelen vergi zamları tamamen vatandaşın hanesine yazılırken, Cumhurbaşkanı Yılmaz, ek bütçeye girecek olan kaynağın büyük çoğunluğunun vergilerden oluşacağını açıkladı.
Yılmaz Açıkladı: 1 Trilyon TL’nin Üzerinde Vergi Alınacak
HABER GİRİŞ

Artan döviz kurları ve vergilerin körüklediği enflasyonun düşürüleceğine dair iktidar kanadından açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son açıklama, enflasyonda tek hane hedefini yineleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan geldi.

Türkiye Büyük Milet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Yılmaz, Eylül ayında kamuoyuyla paylaşılması planlanan orta vadeli plana (OVP) atıf yaparak, “Ekonomimizin ihtiyaç duyduğu yeni politikaları ve yapısal reform başlıklarını şekillendireceğiz” dedi.

6 Şubat tarihli depremler nedeniyle 1.12 triyon TL’lik yeni harcama yapılacağı düşünülen ek bütçe teklifi kapsamında bütçeden 762 milyar liralık harcama yapılabileceğini açıkladı.

“Orta vadede enflasyonu tek haneye düşürmek önümüzdeki dönem en önemli makro hedef olacak” diyen Yılmaz, vergi gelirlerine atıf yaptı.

Ek Bütçe ile Vergi Gelirlerinde 1.07 Triyon Lira İlave Gelir Bekleniyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “Ek bütçe ile vergi gelirlerinde 1.07 triyon lira, vergi dışı gelirlerde 48.4 milyar lira olmak üzere genel bütçe gelirlerinde net 1.12 trilyon lira ilave gelir öngörülüyor” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Vergilerden elde edilecek kaynak havuzunu dolduracak olan gelir vergisinden 201.4 milyar lira aktarım sağlanacağını kaydetti.

Ayrıca kurumlar vergisinden 163.1 milyar lira, dahilde alınan katma değer vergisinden (KDV) 237.3 milyar lira, özel tüketim vergisinden 306.6 milyar lira, motorlu taşıtlar vergisinden 32.6 milyar lira ve damga vergisinden 30 milyar lira sağlanacağını ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın