Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ: Vergi Konusu Neticelene Kadar Her Gün Gündemde Olacak

Atalay, vergi meselesine bütün partilerin el atması gerektiğini söyleyerek dikkat çekici yorumlarda bulundu. Habere dair detaylar aşağıda;
TÜRK-İŞ: Vergi Konusu Neticelene Kadar Her Gün Gündemde Olacak
HABER GİRİŞ

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay bugün TÜRK-İŞ Kadın Çalışmaları Toplantısı’nda dikkat çekici yorumlarda bulundu. Kadınların çalışma hayatında çeşitli ayrımcılıklara maruz kaldığını belirtti. Düşük ücret, mobbing ve kötü çalışma koşullarının dünyanın her yerinde kadınların ortak sorunu olduğunu kaydetti.

Çalışanların gelir vergisiyle ilgili sorunlarının olduğunu aktaran Atalay, bu sorunlar çözülene kadar gündeme getirilmeye devam edileceğini söyledi.

Atalay konuşmasında, “Mesela 10 bin lira ücret alan bir işçide, ocak ayında 630 lira vergi kesintisi yapılırken, Eylül-Ekim aylarında ücretinde bin 900 liraya yakın kesinti yapılıyor. Bu sürdürülebilir bir şey değil.” diyerek dikkat çekti.

İşçiye Ocak ayında verilen ücretin aralık ayında da verilmesi gerektiğini savunan Ergün, vergi konusuna çözüm bulması gerektiğini bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye çağrıda bulunarak, bir an evvel isçilerin vergiyle ilgili taleplerin gündeme alınmasını istediklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Meclis Yasama Yılında İlk Gündem Vergi Olmalı

Atalay, “Meclisin yasama yılında açıldığı zaman birinci gündem vergi olsun. Bunu çözün. Çözmezseniz bu meseleyi her gün dillendirmeye, kamuoyunun önüne taşımaya ve bu meseleyi her gün sizin önünüze getirmeye devam ederiz.” diyerek atıfta bulundu.

Türkiye’deki sendikal örgütlenmenin yüzde 14 düzeyinde olduğu, işçilerin yüzde 86’sında sendikaların örgütlü olmadığını vurguladı.

Türkiye’de örgütlenmeye işaret eden Atalay, “Örgütlenmeye kalktığınız zaman, örgütleneyim dediğiniz zaman işçileri kapının önüne koyuyorlar. Örgütleneyim dediğin zaman işçilerin iş yerini değiştiriyorlar. Örgütlenme dediğin zaman mobbing uyguluyorlar.” dedi.

Atalay: Vedat Bilgin’in Tek Başına Gücü Yetmez

Partilerin her hafta grup toplantılar yaptığına vurguda bulunan Atalay, “Bir kere de çıkın biriniz deyin ki ‘Ey kamuoyu size sesleniyoruz. Örgütlenmeden korkmayın’. Örgütlenme olduğu zaman biz bu sorunları hallederiz.” dedi.

Sendikal örgütlenmeyle ilgili yeni bir yasal düzenlemenin gerekliliğinin altını çizen Atalay, “Çalışma Bakanı, zaman zaman bizim söylediğimiz şeyleri ifade ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in tek başına yeterli gelmeyeceğini açıklayan Atalay, gücünün yetmeyeceğinin altını çizdi.

Siyasi iktidarın da gücünü yetmeyeceğine işaret eden Atalay, bütün partilerin bu meseleye el atmazlarsa konunun çözülemeyeceğine değindi.

Kamuda taşeron işçilik kavramının da tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini açıklayan Atalay, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunun da beklentiler doğrultusunda çözüme kavuşturulup ülkenin gündeminden çıkartılması için talepte bulunulduğunu duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.