Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk-İş Başkanı: EYT Yasası Bir An Önce Çıkmalı!

Ülkenin gündeminde uzun süredir yer alan EYT konusu hakkında en son açıklama Türk-İş Genel Başkanı Atalay'dan geldi. İktidara ve muhalefete çağrıda bulundu.
Türk-İş Başkanı: EYT Yasası Bir An Önce Çıkmalı!
HABER GİRİŞ

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TARIM-İŞ Sendikasının 21. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Programda taşeron işçileriyle ve emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Atalay, taleplerinin taşeronların devletin çatısı altına alınması ve EYT yasasının bir an önce çıkması olarak açıkladı. Geçici işçilerle ilgili sorunun önümüzdeki günlerde büyük bölümünün çözüleceğini ifade etti. Bir tane geçici işçinin dışarıda kalmasını istemediğini aktardı.

İşçilerin sorunlarının çözümü için takipçi olacaklarının altını çizdi. Türk-İş Başkanı Atalay, bazı işverenlerin sahibi oldukları işyerlerinde sendikal örgütlenme istemediklerine değindi. İktidara ve muhalefete seslenerek “İşçi örgütlendi diye kapının önüne koymayın ve mobbing uygulamayın” diye uyarıda bulunmaları gerektiğini belirtti.

“Merhametsiz İşverenler İle Mücadele Edilmeli”

Merhametsiz işverenler ile mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Örgütlenmenin olduğu yerde iş kazalarında düşüş olduğunu ifade etti.

Atalay, çalışma hayatındaki son gelişmelere değindi. Vergiyi konuştuklarını Ocak ayında alınan maaşı Aralık ayında da istediklerini aktardı. Vergi konusunda geçen hafta bir girişim yaptıklarını ve bu konu çözülene kadar gündemde tutacaklarının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde Türk-İş Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Açlık sınırı 7 bin 245,18 TL, yoksulluk sınırı da 23 bin 599,93 TL oldu.

EYT konusu ülkenin gündeminde büyük yer ederken geçen günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den son durumu hakkında açıklama geldi. Çalışmaların son aşamada olduğunu ve Aralık ayında gerçekleştirecekleri basın toplantısında detayları kamuoyu ile paylaşacaklarını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın