Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Bilgin’den EYT ve Asgari Ücret Hakkında Önemli Açıklamalar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, HAK-İŞ sendikasına düzenlediği ziyarette, asgari ücret ve EYT konusuna dair konuştu. Ayrıntılar haberde...
Bakan Bilgin’den EYT ve Asgari Ücret Hakkında Önemli Açıklamalar
Son Güncelleme: 
Yorum

Milyonlarca emekli ve çalışanın merakla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve asgari ücret konusuna dair yeni açıklamalar geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, HAK-İŞ ziyaretinde bu konulara dair konuştu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, EYT konusunda çözüm aşamasına gelindiğini ve tamamlandığında kamuoyu ile son durumu paylaşacaklarını söyledi. Bakan Bilgin’in gündemindeki bir diğer konu ise asgari ücret oldu.

Asgari ücrette ne kadarlık bir artış olacağı sorusunu yanıtlayan Bilgin, Aralık ayında yeniden değerlendirme yapılacağını belirtti. Enflasyonun tahribatını değerlendirerek kararlarını açıklayacaklarını belirten Bilgin, “3600 düzenlemesiyle yaklaşık 6 milyon çalışanın hayatlarını düzenleyecek ciddi bir reforma imza attık.” diye konuştu.

Kamudaki Sözleşmeli Personele Kadro Verilecek mi?

Bakan Bilgin uzun zamandır merak edilen konulardan bir diğeri kamuda çalışan sözleşmeli personele kadro verilmesine dair konuştu.

Bu konunun Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmediğini belirten Bilgin, “Biz hazırlığımızı yaptık, Cumhurbaşkanımızla nihai değerlendirmeyi yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız.” açıklamasında bulundu.

Kapsam dışı kalan 90 bin civarındaki personelin kadroya geçirilmesiyle ilgili çalışmanın tamamlandığını, bunun belli bir aşamadan sonra uygulamaya sokulacağını sözlerine ekledi.

Bakan Bilgin vergi dilimlerindeki artışa da değindi ve burada bir sorun olduğunu söyledi. Hazine Bakanlığı ile vergi dilimi oynaklığının düzenlenmesi için görüştüklerini kaydeden Bilgin, artışın ücretlerin yukarıya çekilmesini anlamsız hale getiren şeklini düzeltmek istediklerini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar