Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay Ağır Konuştu! “Sayın Nebati Duymuyor”

Ülke gündeminden düşmeyen asgari ücret ve EYT konusu hakkında TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'dan sert çıkış geldi. Detaylar haberde...
TÜRK-İŞ Başkanı Atalay Ağır Konuştu! “Sayın Nebati Duymuyor”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Vatandaş asgari ücret ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili çıkacak kararı merakla bekliyor. Yetkililerden konuya dair açıklamalar gelirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçen günlerde Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile görüşme gerçekleştirdi.

Asgari ücret ve EYT ile ilgili son değerlendirme Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay’dan geldi. Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası’nın (Güvenlik-İş) Ankara’da düzenlenen 4. Olağan Kongresi’nde konuşan Atalay, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Asgari Ücret Konuşulduğu Zaman Ürünlere Zam Geliyor”

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, 5-6 ay kala asgari ücretin konuşulmayacağını söyleyerek “Umut mu satacağız? Emek mi satacağız? Beş ay kala yetkili yetkisiz herkes konuşuyor. Konuşmanın ne faydası var?” açıklamasında bulundu.

Asgari ücretin çok konuşulduğu zaman işverenlerin, satıcıların ve üreticilerin zama zam yapmaya devam ettiğini söyledi.

“Sayın Nebati Duymuyor”

Yetkili, yetkisiz kim olursa olsun asgari ücretin konuşulduğu zaman gıda ürünlerine zam geldiğini bildirdi. “Ağzımı açmıyorum. Asgari ücreti, görüşmeler başladığı zaman çıkıp konuşurum. Şimdi niye konuşayım?” ifadelerinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Vergi dilimlerindeki artış konusuna değinen TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, Mayıs sonu Haziran başı yüzde 27’lik vergi dilimine girildiğini aktardı. Bunun sürdürülebilir bir sistem olmadığını kaydeden Atalay, “Bas bas bağırıyorum, Sayın Nebati duymuyor” diyerek açıklama yaptı.

“Taşeronculuk Ucube Bir Sistem”

Atalay,  değerlendirmesinde ayrıca taşeron işçi ve EYT konusuna değindi. Taşeronların kadroya alınmasını istemeyen bürokratların olduğunu kaydetti.

Taşeronluğu “ucube bir sistem” olarak nitelendiren Atalay, sistemdeki bazı çalışanların kapsam dışında kaldığını bildirdi. Taşeron işçi kavramının tamamen kaldırılması gerektiğini söyleyerek, EYT sisteminin bir an önce çözülüp ülkenin gündeminden çıkarılması gerektiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın