Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı Asgari Ücretin Ne Düzeyde Olması Gerektiğini Açıkladı

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, ekonomideki son durumu değerlendirdi. Avdagiç’in gündeminde asgari ücret konusu vardı.
İTO Başkanı Asgari Ücretin Ne Düzeyde Olması Gerektiğini Açıkladı
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) başkanlığını yeniden kazanan ve ikinci dönemine başlayan Şekip Avdagiç, açıklamalarda bulundu. İTO Başkanı Avdagiç’in gündeminde enflasyon ve önümüzdeki aylarda netleşmesi beklenen asgari ücret konusu vardı.

Avdagiç asgari ücretin enflasyon oranları ile aynı seviyede olması ve bunun bölgesel olarak belirlenmesi gerektiğini söyledi. Net ve brüt maaş makasının çalışanların aleyhine olacak şekilde bozulduğunu kaydeden Avdagiç, SGK üst sınırının 50 bin TL’ye kadar çıktığını kaydetti.

Avdagiç: Asgari Ücrette Enflasyon Gözetilmeli

Katsayının makul seviyeye çekilmesi gerektiğini belirten Avdagiç, ayarlamada asgari ücret yerine enflasyonun baz alınmasını önerdi. Kıdem tazminatında da üst limitlerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Avdagiç dünya genelindeki resesyon korkularına da atıfta bulundu. Bunun olumsuz yansımalarının Türkiye’de olabileceğini ve döviz kurlarının enflasyona paralel bir seyir izlemesi gerektiğini söyledi.

İTO Başkanı emtia fiyatlarında dengesizlik olduğunu belirterek, “Tedarik zincirinde kopma yaşanıyor. Resesyon korkusu mevcut. Türkiye’nin önemli pazarlarında yaşanan daralma bizi de olumsuz etkiliyor” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Avdagiç ayrıca Türkiye’nin başlıca hedefinin enflasyonu aşağı çekilmesi olduğunu vurgulayarak, olası zamları düşünerek önden fiyatlama yapılmaması gerektiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın