Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk-İş: Açlık Sınırı Aralık’ta Yeni Asgari Ücrete Yaklaştı

Türk-İş, Aralık ayı açlık ve yoksulluk sınırı verilerini paylaştı. Güncel açlık sınırı, yeni açıklanan asgari ücrete yakın geldi. Detaylar haberde…
Türk-İş: Açlık Sınırı Aralık’ta Yeni Asgari Ücrete Yaklaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücret artışına ilişkin tartışmaların odağında olan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Aralık ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporunu paylaştı. 8 bin 506 lira olarak açıklanan yeni asgari ücretin içlerine sinmediğini duyuran Türk-İş’in açlık sınırı asgari ücrete yakın geldi.

Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamalarının baz alındığı açlık sınırı, Türk-İş’in verilerine göre Kasım’da kayda geçen 7 bin 786 tutarından Aralık’ta 8 bin 130 TL’ye yükseldi.

Açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki fark, 376 TL oldu. Yeni yılda görülecek enflasyon oranının asgari ücreti yakın zamanda eritebileceğine yönelik eleştiriler tekrar gündeme geldi.

Dört kişilik bir ailenin tüm giderlerini hesaplandığı yoksulluk sınırı ise Türk-İş’in verilerine göre Kasım’da 25 bin 365 TL’den Aralık’ta 26 bin 483 TL’ye çıktı.

Söz konusu rakamlarda 4 kişilik bir ailenin harcamaları baz alınırken, bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık olarak 10 bin 612 TL olarak hesaplandı. Kasım ayında bu rakam 10 bin 170 lira olarak kayda geçmişti.

GCM Yatırım Banner

“Vatandaş Açıklanan Enflasyona Değil, Cebinden Çıkan Ek Harcamaya Bakmaktadır”

Türk-İş’in açıklamasında, baz etkisiyle birlikte diğer aylara nazaran görece hafifleyen Kasım ayı enflasyon oranının, asgari ücret tespiti için baz alındığına da dikkat çekildi.

Açıklamada, “Vatandaş, geçen aya göre yüzde 138 olan ve baz etkisi ile 39 puan azalan yıllık gıda enflasyonuna değil, cebinden çıkan ek harcamaya bakmaktadır” ifadesi yer aldı.

Günlük Harcama 136 TL’den 271 TL’ye Yükseldi

Yeni yıl için belirlenecek asgari ücretin 9 bin TL’nin altın olmaması gerektiği ısrarını sürdüren Türk-İş’in raporuna göre vatandaşın günlük harcadığı tutar 136 TL’den 271 TL’ye yükseldi. Yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Artık pahalılık ve zamlar gündelik hayatın bir parçası haline gelmiştir. Günde 136 TL gıda harcama yapması gereken dört kişilik aile 12 ay sonra 271 TL yapmak durumunda kalmaktadır. Haneye giren toplam geliri bu seviyede artmayan haneler ya harcamaları kısmak ya da zorunlu harcamalarını karşılamak için borçlanmak durumunda kalmaktadır.”

“Çocuklar Ciddi Beslenme Sıkıntısı Çekiyor”

Türk-İş’in raporunda, açlık ve yoksulluk sınırının her ay artış gösterdiği ortamda özellikle çocukların sağlıklı ve yeterli beslenemediğinin altı çizildi.

Son yıllarda beslenme konusunda ciddi sıkıntı çekildiği vurgusuyla, “Türkiye’de çocuklarına beslenme koymaya maddi durumu yetmeyen aileler, okul kantinlerindeki yiyecekleri satın almakta zorlanan çocuklar, marketlerde bebek mamalarına konulan alarmlar ve çocuk ürünlerinde gerçekleşen polisiye vakalar bunun göstergeleri niteliğindedir” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın