Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Bankaları için Kritik Rapor! JPMorgan “Cazip” Dedi

Son dönemde Türkiye için paylaştığı kritik raporlarla ve açıklamalarla öne çıkan JPMorgan, bu kez Türk bankaları ile ilgili tavsiye verdi. İşte detaylar;
Türk Bankaları için Kritik Rapor! JPMorgan “Cazip” Dedi
HABER GİRİŞ

New York merkezli Amerikan yatırım bankası ve finans şirketi olan JPMorgan, Türkiye’yi merceğine aldı. Yatırım bankasından Konstantin Rozantsev öncülüğündeki analistler, 6 Şubat tarihinde paylaştığı raporda Türk bankalarını ele aldı.

Türkiye’de istikrarlı bir ortamın olduğunu belirten analistler özel bankaların sermaye benzeri tahvillerinin “görece cazibeli” olduğunu açıkladı.

Raporda, Türkiye’deki politika duruşunun çok fazla kısıtlayıcı olmadığının altı çizilirken yüksek faizlerin kredi talebini bu zamana kadar tamamen düşürmediği kaydedildi.

Analistler, Garanti’nin 2027 vadeli, İş Bankası’nın 2028 vadeli sermaye benzeri tahvilleri için tavsiyesini “ağırlığını azlat”tan “nötr”e güncelledi.

Akbank’ın 2026 vadeli, Vakıfbank’ın 2026 vadeli ve Eximbank’ın 2026 vadeli tahvili de “ağırlığını azalt”tan “nötr”e revize etti.

GCM Yatırım Banner

JPMorgan, 3 Şubat tarihinde Hafize Gaye Erkan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevinden istifa etmesini değerlendirmişti. Yeni göreve gelen Fatih Karahan’ın PPK kararlarını enflasyona daha fazla odaklanarak yönlendireceği belirtildi.

2024’ün Ocak Ayında Türkiye için paylaşılan diğer bir raporda Türkiye ekonomisi için oldukça iyimser ifadeler kullanan JPMorgan analistleri, Türkiye için 2024’te daha fazla not artırımı olabileceğini ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.