Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan, TCMB’deki Görev Değişimini Değerlendirdi

TCMB Başkanlığına Hafize Gaye Erkan’ın yerine Fatih Karahan’ın atanmasının ardından yatırım bankası JPMorgan değerlendirmede bulundu.
JPMorgan, TCMB’deki Görev Değişimini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dün akşam saatlerinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan görevden affını istedi. Bu gelişme sonrası Resmi Gazete’nin yayımlanan sayısında TCMB Başkanlığına Fatih Karahan’ın atandığı bilgisi yer aldı.

ABD’nin önde gelen yatırım bankası JPMorgan görev değişimine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bankadan yapılan değerlendirmede, “Başkan Karahan ve iki şahin başkan yardımcısı PPK kararlarını enflasyona daha fazla odaklanarak yönlendirecek” ifadelerine yer verildi.

Bankadan Şahin Politika Beklentisi

Banka yeni TCMB Başkanını dezenflasyon Türk lirası için olumlu gördüğünü belirterek, yeni PPK’nın daha şahin olacağı beklentisini paylaştı.

JPMorgan raporunda son PPK açıklamasındaki güvercin eğilimin artık tersine dönebileceğini belirterek, “TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın, daha erken olmasa da, önümüzdeki Perşembe günü TCMB Enflasyon Raporu Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda şahin bir yönlendirme yapmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yatırım bankası para politikasının ileriye dönük olarak enflasyon görünümüne daha duyarlı olmasını bekliyor. Daha sıkı makro ihtiyati tedbirlerle birlikte daha uzun süre yüksek oranlar beklendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesi ihtimalini indirimden daha fazla gören banka, bunu henüz gerçekleşmesini beklemediğini belirtti. Raporda yukarı yönlü risklere dikkat çekerek, en yüksek politika faizi tahmini yüzde 45 seviyesinde tutuldu.

JPMorgan yeni Başkan Fatih Karahan’ın enflasyonla mücadele için para ve maliye politikaları arasında daha fazla koordinasyon sağlayabileceğini belirtti.

Karahan’ın TCMB Başkanı olarak atanması dış basında da büyük yankı buldu. Yabancı basın kaynakları Erkan’ın istifası ile ilgili kendisine karşı kampanya yürütüldüğüne dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.