Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Turizm Sektöründen BDDK Kararına Tepki: Ciddi Endişe Duyuyoruz

BDDK’nın bilet alımları ve konaklama konusunda getirdiği kısıtlamalar tepkileri beraberinde getirdi. İşte detaylar;
Turizm Sektöründen BDDK Kararına Tepki: Ciddi Endişe Duyuyoruz
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), geçtiğimiz günlerde kredi kartı ile gerçekleştirilen yurt dışı havayolu bilet alımları ve konaklama hizmetleri için taksitlendirmenin kaldırıldığını duyurmuştu. BDDK’nın bu kararı tur şirketleri ve turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalardan ciddi eleştiri aldı.

Tur şirketi olan Jolly Tur, kararla ilgili yayınladığı metinde BDDK’nın kararının sektöre büyük bir darbe vuracağını, telafi edilemez yaralar oluşturacağını vurguladı.

50 yılı aşkın süredir Türkiye’nin turizmine katkıda bulunduğunu belirten Jolly Tur, kuruluş tarihinden bu yana Türk turizminin büyümesi, gelişmesi adına var gücüyle çalıştığını aktardı.

“Kolay Bir Dönemden Geçmiyoruz”

Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere devletin aldığı tüm kararlara ve uygulamalara destek verdiğini ifade eden firma, Türkiye’nin kolay bir dönemden geçmediğini paylaştı.

BDDK’nın havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışı kredi kartı harcamalarında taksitlendirme sınırı getirme kararının ciddi bir hayal kırıklığı oluşturduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Mevcut ekonomik ortamda, ortalama iki kişilik tur maliyetini tek seferde nakit olarak ödeyecek kişi sayısının çok az olduğuna dikkat çeken Jolly Tur, taksitlendirmenin vatandaşların ilk tercihi olduğunu paylaştı.

Kuzey Kıbrıs’ın Yurtdışı Olarak Kabul Edilmesi

Şirket, bir başka üzüntünün Kuzey Kıbrıs’ın bu uygulamaya dahil edilmesi olduğunu vurguladı. Yıllardır Kuzey Kıbrıs’ın yurtdışı olarak kabul edilmemesi konusunda görüşlerini ilettiklerini, bu kararın da ciddi endişeye sebebiyet verdiği aktarıldı.

BDDK’nın kararının her açıdan farklı noktalarda olumsuz etkiler yaratacağını kaydeden Jolly Tur, bu karardan en kısa sürede dönülmesini talep etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.