Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK Duyurdu: Kredi Kartıyla Taksitli Harcamalara Sınırlama Geldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun aldığı yeni karara göre havayolu, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışı harcamalara taksit yapılmayacak. Detaylar;
BDDK Duyurdu: Kredi Kartıyla Taksitli Harcamalara Sınırlama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kartıyla taksitli harcamalara yönelik bazı yeni kısıtlamalar getirildiğini duyurdu. Alınan kararla birlikte artık havayolu, konaklama ve seyahat acenteleri ile ilgili yurt dışı harcamalar için taksitli işlem gerçekleştirilemeyecek.

BDDK, finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik kurul kararları hakkında bir basın açıklaması yayımladı.

BDDK’dan yapılan açıklamada, finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik atılacak koordineli adımların sürdürüldüğü vurgusu yapıldı.

“Sermaye yeterliliği standart oranları hesaplamasında dikkate alınan risk ağırlıklarının ihtiyaç kredileri, bireysel kredi kartları, tüketicilere kullandırılacak binek araç edinimi amaçlı taşıt kredileri ile taşıt teminatlı krediler ve tüketiciler ile yapılacak finansal kiralama işlemleri açısından artırılmasına karar verilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Buna göre standart yaklaşım ile oran yüzde 150 olarak uygulanacak. Kredili mevduat hesapları ile kredi kartı harcamaları ve nakit çekimler de uygulamaya dahil olacak.

GCM Yatırım Banner

Kredi Kartlarına Taksit Sınırlaması

Açıklamanın devamında kredi kartları kullanımında getirilen yeni sınırlamalara değinildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: BDDK

Kredi kartlarında uygulanan taksitlendirme sürelerinin; havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına dair harcamalarda uygulanmamasına karar verildiği ifade edildi

Söz konusu harcamalarda taksitlendirme yapılmaması kararı alındığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.