Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜPRAŞ İştirakine EPDK Onayı Verdi

Türkiye Petrol Rafinerileri bugün KAP üzerinden bağlı ortaklığı Entek Elektrik'in ön lisans başvurusu hakkında bilgi verdi. Detaylar haberin içerisinde;
TÜPRAŞ İştirakine EPDK Onayı Verdi
HABER GİRİŞ

TÜPRAŞ-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS) bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Entek Elektrik Ön Lisans Başvurusu hakkında bildiri paylaştı. TÜPRAŞ’a bağlı ortaklık olan Entek Elektrik Üretimi A.Ş’nin ön lisans değerlendirme sürecinin tamamlandığı kaydedildi.

KAP bildirisinde, Entek Elektrik’in Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında 1,5 GW ilave kapasite için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuruda bulunduğu anımsatıldı.

21 Aralık 2022 tarihli özel durum açıklamasında belirtilen bağlı ortaklığın başvurularının değerlendirme süreçlerinin tamamlandığına işaret edildi.

Entek Elektrik’in başvurularının sonuçlarına göre 29 Kasım 2023 tarihinde açıklanan 527,3 MW’lık onaylara ek olarak, Adatoprakpınar GES ve Noyan GES projeleri için toplam 90 MW depolamalı güneş enerjisi santrali onayı alındığı kaydedildi.

Böylece şirket, 1,5 GW ilave kapasite için yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucunda toplamda 653,3 MW kapasiteli 11 proje için onay almış oldu. Söz konusu projeler arasında 36 MW’lık depolamalı Sarıpınar Rüzgar Enerji Santrali de bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Entek Elektrik, Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında depolama tesisi kurma taahhüdüyle gerçekleştirdiği başvuruların tamamının olumlu sonuçlandığını belirtti.

Paratic Piyasalar Canlı Grafik TÜPRAŞ
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Yatırımcısına yıllık bazda yüzde 99,18 oranında kazandıran TUPRS bugün TSİ 11.02 itibarıyla yüzde 1,26 artışla 152,2 liradan işlem gördü. Hisse aylık bazda yüzde 6,57, haftalık bazda ise yüzde 8,86 oranında yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.