Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜED Emekli Maaşına Seyyanen İyileştirme Talep Etti

TÜED Başkanı Ergün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup göndererek seyyanen 4 bin lira iyileştirme talep etti. Detaylar haberin içerisinde;
TÜED Emekli Maaşına Seyyanen İyileştirme Talep Etti
HABER GİRİŞ

Milyonlarca emeklinin maaşlarına yapılacak zam oranı 7 Temmuz gecesi netleşmişti. Yapılan açıklamayla emekli maaşı zam oranı yüzde 25 olarak belirlenmişti. Ancak söz konusu zamdan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve daha önce 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilen en düşük emekli aylığına sahip vatandaş yaralanamayacak.

Konuyu değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin sorunlarının gündeme getirilmesi ve çözülmesi için özveriyle çalıştıklarını bildirdi.

Emeklilerin sorunlarıyla ilgili dile getirdikleri birçok sorunun zaman içerisinde çözülmesine ilişkin memnuniyetini dile getiren Ergün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi.

Ergün’den Çözüme Kavuşan Sorunlar için Teşekkür

Senelerdir gündeme getirdikleri konular arasında yer alan 2000 önce Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) emeklilerinin intibak taleplerine, bayram ikramiyesine ve KEY ödemelerinin çözümüne ilişkin şükranlarını iletti.

Emeklilerin çözüme kavuşan sorunlarını sıralayan Ergün, 65 yaş ve üzeri ücretsiz ve indirimle seyahate, EYT’lilerin emeklilik hakkına kavuşmasına, evi olmayan emeklilerin konut meselesine olan desteğe, sağlıkta yaşanılan sorunların çözümü için çabalara, ek ödemelere, banka kuyruklarına ve banka promosyonlarına getirilen çözümler için teşekkür etti.

GCM Yatırım Banner

Ergün açıklamasında, “Ancak bütün bu samimi gayretlere rağmen, bugün gelinen noktada emeklilerimizin yaklaşık 10 milyonu, 7 bin 500 lirayı bulan en düşük emekli ödemesi ile yaşam mücadelesi vermektedir.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Emekliler Yaşamlarını Sağlıklı Bir Şekilde Sürdüremiyor

Memurlar, kamu işçileri ve asgari ücretlileri ekonomik olarak rahatlatacak tedbirlerin alınmasının TÜED’i mutlu ettiğini söyleyen Ergün şöyle devam etti;

“Lakin aynı marketten aynı ekmeği aynı fiyatı ödeyerek alan ve 7 bin 500 lira ile geçinmek durumunda kalan emeklilerimizin ne yazık ki yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilme imkanı kalmamıştır.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülen kanun tasarısına eklenen ve emeklilere yüzde 25 zam öngören teklifin, hayatlarını bu memleketin imar ve inşası için harcamış ve yıllarca prim ödeyerek kutsal hak olarak tanımlanan emeklileri büyük bir hüsrana uğrattığını belirtti.

Devlet Korumalı Sosyal Güvenlik Hayata Geçirilmeli

Milyonlarca emeklinin aylıklarına yapılacak yüzde 25’lik zamma ilave artış talep ettiklerine mektubunda dikkat çeken Ergün, taleplerinin emeklerin bir nebze olsun rahatlamasını sağlayacak bir iyileştirme yönünde olduğunu vurguladı.

En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesini isteyerek, “Söz verildiği gibi 7 bin 500 lira üzerinde aylık alanlara da en az yüzde 25+4 bin lira seyyanen zam yapılarak gerçek anlamda, devlet korumalı sosyal güvenliğin hayata geçirilmesidir.” ifadelerini kullandı.

Tüm bunlar yapıldığında diğer kesimler ile arada giderek açılan makasın kapanacağını savunan Ergün, böylece adaletli bir uygulamaya erişileceğini ileri sürdü.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.