Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Torba Kanun’dan Gelire Göre Vergi ve Fatura Çıktı

Ekonomi yönetiminin, doğal gaz faturaları için yeni bir dönem aralamaya hazırlandığı iddiası somutlaşıyor. Gelir grubuna göre fatura dönemi için AKP harekete geçti.
Torba Kanun’dan Gelire Göre Vergi ve Fatura Çıktı
HABER GİRİŞ

Yüksek gelirli hanelere pahalı fatura döneminin geleceği Mayıs ayında gündeme düştükten sonra konuya ilişkin yeni bir kulis haberi paylaşıldı. Yeni Torba Kanun hazırlığında olan AKP grubunun çok kazanandan çok vergi alınması için gelire göre doğal gaz tarifesi başlatacağı öğrenildi.

Parti kurmayları, bütçe açığını kapatmak için başlatılan vergi rüzgarından düşük gelirli vatandaşları korumak için gelir grubuna göre düzenlemeye gidilmesi üzerinde çalışıyor.

Buna göre Yeni Torba Yasa ile vergiden enerjiye kadar yeni düzenlemeler getirilecek. Çok kazanandan çok vergi alınacak ve zenginin vergisi yükselecek.


Geliri yüksek olan doğal gaz faturasının tamamını ödeyecek ancak dar gelirli faturanın üçte birini verecek. Hükûmet kaynakları yeni planı şöyle anlattı:

“Doğal gazda çok büyük sübvansiyon yapılıyor. Dar gelirli ya da zengin ayrımı yok, 85 milyona aynı tarife uygulanıyor. Önümüzdeki süreçte bu sübvansiyonu genele değil, özele indirgemek için çalışmalara başladık. Gelir seviyesi yüksek olan kişiye 5.000 lira fatura geldiyse 5.000 lirayı ödeyecek. Dar gelirli vatandaşa 5.000 lira fatura geldiyse belli bir kısmını ödeyecek. Devlet diyecek ki bunun yüzde 30’unu öde. Geri kalanını devlet sübvanse edecek. Böylelikle dar gelirlinin eli rahatlatılacak.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın