Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doktora, Mühendise, Diş Hekimine Yeni Vergi Yolda

Yeni vergi reformu paketinden, ‘peşin vergi’ uygulaması çıktı. Doktordan, mühendise ve diş hekimine kadar kimi meslek gruplarının daha fazla vergi ödemesi için düzenleme yapılıyor.
Doktora, Mühendise, Diş Hekimine Yeni Vergi Yolda
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, vergiyi tabana yayma ve adaleti sağlama sözü vererek üzerinde çalışma başlattığı reform paketine ilişkin detaylar kamuoyuyla paylaşılmaya devam ediyor. Son gelen bilgilerde, kimi meslek grupları özelinde vergi çalışması gerçekleştirildiği öğrenildi.

Yeni vergi reformu paketinin içeriğini Türkiye Gazetesi ile paylaşan AKP kaynakları, genel vergi gelirlerinin içindeki dolaylı vergilerin payının azaltılmasının amaçlandığını aktardı.

Buna göre AKP kurmayları, üzerinde çalıştıkları pakette, kazancı ile vergisi arasında uyumsuzluk olan meslek gruplarına yöneldi.

Bu kapsamda doktor, diş hekimi ve mühendislerin yanı sıra bazı serbest meslek gruplarındakiler de ödedikleri vergilerinde revizyon görecek.

Serbest meslek gruplarına getirilmesi beklenen ‘peşin vergi’ uygulamasında, önce vergi alınacak sonrasında beyanname verilecek.

GCM Yatırım Banner

Bazı meslek sahiplerinin lüks yaşantısına rağmen düşük vergi ödediğini savunan parti kaynakları durumu şöyle özetliyor:

“Bazı meslekleri yapanlara bakıyorsunuz, gayet lüks bir yaşamı var, son model arabalar veya lüks yaşam. Bunlara sahip olmak, iyi kazancı gerektirir ama ödediği vergiye bakıyorsunuz kazancı ile arasında bir uyum yok. Hatta hiç kazanmıyormuş gibi vergi ödemeyenler bile var. Bunun önüne geçmek istiyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.