Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Torba Kanun Teklifinde Değişiklik: En Düşük Emekli Aylığı Artırıldı

3600 ek gösterge ile ilgili torba kanun teklifinde yapılan değişiklik ile en düşük emekli aylığı 3.500 TL'ye çıkarılacak. Ayrıntılar geliyor...
Torba Kanun Teklifinde Değişiklik: En Düşük Emekli Aylığı Artırıldı
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz günlerde son şekli verilen 3600 ek gösterge ile ilgili torba kanun teklifine dair yeni bir gelişme yaşandı. TBMM Plan Bütçe Komisyonu tarafından yapılan görüşmenin ardından önergede değişiklik yapıldı. Bu değişiklik ile en düşük emekli aylığı artırılmış olacak.

Halihazırda 2500 TL olan en düşük emekli aylığının 3000 TL ‘ye çıkartılmasını öngören maddede değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile beraber en düşük emekli aylığı 3500 TL olacak. 3600 ek gösterge ve öğrenci affı düzenlemesi geçtiğimiz gün TBMM’ye gelmişti.

Düzenleme kapsamında, tüm memurlara 600 ek gösterge verilecek ve buna göre bir kademelendirme yapılacak.

Milletvekili Emekli Aylığı da Artıyor

Bir diğer gelişme ise milletvekili emekli aylıkları üzerinde yaşandı. Habertürk’ün özel haberine göre, milletvekili emekli aylıkları üzerindeki göstergede değişiklik yapılıyor.

Yapılacak düzenleme ile milletvekili emekli aylıkları, cumhurbaşkanı ödeneği yerine göstergeye bağlanacak. TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen önerge ile TBMM başkanları ve başbakan emekli aylıkları 126000 gösterge; emekli cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan ve milletvekili aylıkları 115225 gösterge üzerinden ödenecek.

GCM Yatırım Banner

Bu değişiklik ile beraber memur maaş kat sayısına göre memur maaş katsayısına göre emekli aylıkları sırasıyla 29 bin 666 lira ve 27 bin 129 TL’ye yükselecek. İlgili tutarların 1 Temmuz’da memur maaş katsayısına bağlı olarak artacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın