Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplu Sözleşme Kapsamında Hakem Kurulu İkinci Kez Toplandı

Toplu Sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığı için devreye giren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu bugün ikinci toplantısını gerçekleştirdi. İşte detaylar;
Toplu Sözleşme Kapsamında Hakem Kurulu İkinci Kez Toplandı
HABER GİRİŞ

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin 2024-2025 yılları arasındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 1 Ağustos’ta başlayan müzakere süreci sona erdi. Görüşmelerde sonuç çıkmayarak konu heyete aktarılmıştı.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu ise zam oranın görüşmek için bugün ikinci kez toplandı. Kurul, 7. Dönem Toplu Sözleşme kapsamındaki kararını 31 Ağustos Perşembe günü açıklayacak.

Görüşmeler kapsamında hükümet 2024 yılı için toplam yüzde 25, 2025 içinse toplam yüzde 11 oranında zam teklif etmişti. Ancak 2024 için toplam yüzde 70, 2025 içinse yüzde 40 zam isteyen Memur-Sen teklifi reddetmişti.

Kamu Görevlileri Hakem Heyeti 31 Ağustos’ta Karar Verecek

Müzakerelerin ardından Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen zam oranında anlaşma sağlayamamıştı. Ancak heyette olan 11 hizmet kolunda Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında oy çokluğuyla uzlaşmaya varılmıştı.

Müzakere sürecinin sona ermesiyle Kamu Görevlileri Hakem Heyeti devreye girdi ve bugün hakem kurulu ikinci kez toplandı.

GCM Yatırım Banner

Memur ve memur emeklileriyle ilgili zam oranın görüşmek üzere yapılan toplantıya, kamu işveren heyeti ve sendika temsilcileri de katıldı. TRT Haber toplantıda, Kamu İşveren Heyeti ile sendikaların görüşlerinin dinlendiğini kaydetti.

Hakem kurulu 7. Dönem Toplu Sözleşme kapsamındaki ilk toplantısını ise dün gerçekleştirmişti. Heyet nihai kararını ise 31 Ağustos’a kadar açıklayacak.

11 üyeden oluşan hakem kurulu oy çokluğuyla karar alıyor ve karara itiraz edilemiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.