Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Gözler 3. Toplantıya Çevrildi

Milyonlarca kamu çalışanını ilgilendiren 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ederken, yarın kamu işvereninin bir teklif daha sunacağı öngörülüyor. İşte detaylar;
Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Gözler 3. Toplantıya Çevrildi
HABER GİRİŞ

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde süreç devam ediyor. Milyonlarca kamu görevlisini ilgilendiren görüşmeler kapsamında, kamu çalışanlarını ise Memur-Sen temsil ediyor.

1 Ağustos’ta başlayan görüşmelerde 9 Ağustos’ta müzakere sürecine geçilmişti. Müzakere süreci tamamlanan görüşmelerde, Pazartesi günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından ilk teklif sunulmuştu.

Yarın ise 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında üçüncü toplantı gerçekleştirilecek. Üçüncü toplantıda kamu işveren tarafının yeni teklifini sunması beklemiyor.

İlk Teklif Yeterli Bulunmamıştı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde, hükümetin ilk zam teklifini açıklamıştı.

Işıkhan’ın görüşmeler kapsamında Pazartesi günü açıkladığı teklif, “2024 yılı ilk altı ay için yüzde 14, ikinci altı ay için yüzde 9, 2025 yılı ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı oy olarak yüzde 5 teklifimizi açıklıyorum.” olarak bildirilmişti.

GCM Yatırım Banner

Teklifin ardından açıklamalarda bulunan Memur Sendikaları Konfedarasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, teklifin yeterli olmadığını belirtmişti.

Memur-Sen Hükümetten Yeni Bir Teklif Talep Etmişti

2024 yılı için yapılan zam önerisinin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon hedefinin 10 puan altında olduğuna dikkat çeken Yalçın, vakit kaybetmeden hükümetin yeni teklifini yapmasını talep etmişti.

7. Dönem Toplu Sözleşme için Memur-Sen tarafı 2024 için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep etmişti.

Memur-Sen, 2025 yılı içinse 6’şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam istemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın