Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TL Yatırımcıları Rotayı Kripto Piyasasına Çevirdi

TL’deki değer kaybı kaçışları hızlandırırken, döviz ve altın alımında yolların tıkanması yatırımcıları kripto para piyasasına çekti. Detaylar haberde…
TL Yatırımcıları Rotayı Kripto Piyasasına Çevirdi
HABER GİRİŞ

Türk lirasının yabancı para birimleri karşısında çarpıcı derecede değer kaybı yaşaması yurt içinde yatırımcıları farklı yatırım araçlarına yönelmeye itti. Kronik enflasyona karşı parasının değerini korumaya çalışanlar arasında dijital alana kayanların oranı ise dikkat çekti.

Türkiye’de seçim sonuçlarının netleşmesiyle birlikte yeniden şekillenen ekonomi politikalarında serbest piyasa koşullarına dönme ihtimali özellikle Haziran ayında yatırımcıları kripto piyasasına çekti.

Piyasadaki TL ile yapılan işlemler ele alındığında, Haziran ayının başlarında toplam kripto varlık ticaret hacminin yüzde 10’unu TL ile yapılan işlemler oluşturdu.


Bloomberg’in Kaiko’nun verilerinden derlediği haberine göre kripto piyasasında lira ile yapılan işlemler 2023’ün başında yüzde 4 seviyesindeyken son bir ayda yüzde 10’a yükseldi.

Son gelişmelerde piyasada düşüş seyri hakim olsa da küresel kripto işlem hacmi günlük olarak 1 trilyon dolar seviyelerinde kayda geçti.

Sabit Coin için Tek Motivasyon Müdahaleler

Konuya dair değerlendirmede bulunan eski bankacı ve akademisyen Ebru Güven, Türkiye’de yatırımcıların gördüğü müdahalelere dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Döviz ya da altına yönelmek isteyen yatırımcıların Merkez Bankası’nın talimatlarıyla karşılaştığı ve yatırımların zorlaştığını söyleyerek şöyle ekledi:

“Stabilcoin’lere yatırım yapmak insanların servetlerinin değerini korumalarına olanak tanıyor ve enflasyon bu kadar yüksekken varlıkları korumanın yollarından biri olarak görülüyor. İnsanların şu anda sabit coin satın almaları için tek motivasyon bu.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın