Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TİM Başkanı: Eylül’de 1484 Adet Firma İlk Kez İhracat Yaptı

İhracat verilerinin açıklanmasının ardından konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, 1484 adet firmanın ilk kez ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı. İşte detaylar;
TİM Başkanı: Eylül’de 1484 Adet Firma İlk Kez İhracat Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Bursa’da düzenlenen toplantıda ihracat rakamlarına yönelik açıklamada bulundu. Son 12 aylık  ihracatın 253,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini dile getiren Gültepe, Eylül’de 2 milyar 846 milyon dolarla kimya sektörünün ilk sırada olduğunu söyledi.

Kimyayı 2 milyar 822 milyon dolarla otomotiv, 1,7 milyar dolarla hazır giyim, 1,4 milyar dolarla elektronik ve 1 milyar 379 milyon dolarla çelik sektörünün izlediğini belirtti. Eylül’de 31 ilin ihracat rakamlarını artırdığına dikkat çeken TİM Başkanı, en çok ihracat yapan illerin İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara olduğunu paylaştı.

Eylül’de 1484 firmanın ilk kez ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı ve Eylül’de ortalama birim ihracat değerinin 1,42 dolar düzeyinde gerçekleştiğini ifade etti.

Söz konusu dönemde en fazla ihracatın Almanya, ABD, Irak, İtalya ve Birleşik Krallık’a yapıldığını, Polonya ve Özbekistan’ın aralarında bulunduğu 7 ülkeye aylık ihracat rekoru kırıldığını dile getirdi.

“170 Ticaret Heyetine Ulaşacağız”

Gültepe, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda ihracatçı birlikleri ile 9 aylık süreçte 62 ülkeye 118 ticaret heyeti düzenlediklerini duyurdu. 27 ihracatçı sektörünün temsilcilerinin yer aldığı 115 kişilik bir heyetle Katar’da bulunduklarını anımsattı.

GCM Yatırım Banner

Birkaç gün sonra yeni bir heyet ile Bahreyn’e gideceklerini açıkladı ve 2023’ün sonuna kadar 170 ticaret heyetine ulaşmış olacaklarını aktardı.

“Finansmana Erişim Sorun Olmaktan Çıktı”

TİM’in kamu ve özel 11 banka ile Ağustos’ta imzaladığı protokole işaret etti ve bankaların oluşturduğu kredi paketinden bir ayda 3 bin 500’den fazla firmanın yararlandığını söyledi. Bu süreçte 4,2 milyar lira, 788 milyon dolar ve 116 milyon euro kredi kullanıldığını sözlerine ekledi.

Reeskont kredilerinde günlük limitin 3 milyar liraya çıkarılmasının yansımalarının görüldüğünü, ihracatçıların finansmana erişiminin büyük ölçüde sorun olmaktan çıktığını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın