Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Eylül Ayı İhracat Rekorunu Duyurdu

Ticaret Bakanı Bolat, Eylül ayının dış ticaret rakamlarını paylaştı. 3 aydır yüksek seyirde kayda geçen ihracat rakamlarının rekor düzeye çıktığını duyurdu.
Bakan Bolat Eylül Ayı İhracat Rekorunu Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Eylül 2023 döneminin dış ticaret rakamlarına dair açıklamalarda bulundu. Yılın dokuzuncu ayında ihracatın 22 milyar 670 milyon dolar ile rekor kırdığını paylaşan Bolat, Eylül ayında dış ticaret açığının yıllık bazda yüzde 48,1 azalarak 4,99 milyar dolara indiğine dikkat çekti.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda konuşan Bakan Bolat, “Eylülde ihracatımız yıllık yüzde 0,3 artışla 22 milyar 670 milyon dolar olarak gerçekleşti. Cumhuriyet tarihimizin en yüksek Eylül ihracatına ulaştık” diye ifadede bulundu.

Şubat ayında yaşanan deprem felaketine rağmen kayda değer bir toparlanmayla yılın üçüncü çeyreğinin kapanışında ticarette zirveye gelindiğine dikkat çekerek şöyle açıklama yaptı:

“Temmuz ayında ihracatımız en yüksek rakamıydı, Ağustos’ta da öyle oldu. Bu önemli bir başarı, konjonktüre rağmen, olumsuz etkilere rağmen bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Ocak-Eylül döneminde 187 milyar 464 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Son 12 ayda ihracatımız yüzde 0,40 artarak 253 milyar 534 milyon dolara yükseldi.”

Eylül Ayında İthalat 27,6 Milyar Dolar Seviyesine Düştü

Ticaret Bakanlığı’nın bugün paylaştığı 2023 yılı Eylül ayı dış ticaret verilerine göre yılın dokuzuncu ayında geçen yılın aynı ayına göre ithalat yüzde 14,1 oranında azalarak 27 milyar 658 milyon dolar seviyesine çekildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde dış ticaret hacmi yüzde 8,2 düşüşle 50 milyar 328 milyon dolar oldu.

Ocak-Eylül 2023 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre ithalat yüzde 1,3 oranında çekilmeyle 274 milyar 755 milyon dolar seviyesinde kayda geçti.

Aynı karşılaştırmada dış ticaret hacmi yüzde 0,6 artarak 462 milyar 219 milyon dolar oldu.

Ticaret Bakanlığı’nın Ağustos ayı verilerinde ihracat, yılın sekizinci ayında 21,9 milyar dolarla rekor serisini sürdürürken 8 aylık dış ticaret açığı 82,4 milyar dolar olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.