Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’den Reeskont İşlemlerinde İskonto Faiz Oranı Kararı

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile TCMB'nin reeskont işlemlerinde iskonto faiz oranları yükseltildi. Detaylar haberde;
TCMB’den Reeskont İşlemlerinde İskonto Faiz Oranı Kararı
Son Güncelleme: 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranları ve avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarıyla ilgili değişikliğe gidildiğini duyurdu.

Merkez Bankası’nın aldığı yeni karar 28 Eylül 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

TCMB İskonto Faiz Oranını Artırdı

Yayımlanan tebliğe göre vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 30,75 olarak tespit edildi.

Avans işlemlerinde uygulanacak faiz ise yıllık yüzde 31,75 olarak güncellendi.

1 Eylül’de alınan kararla reeskont işlemlerinde uygulanan iskonto faiz oranı yıllık yüzde 25,75, avans işlemlerinde uygulanan faiz oranı ise yıllık yüzde 26,75 seviyesindeydi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?
Resmi Gazete Tcmb Karari 28 Eylul
Kaynak: Resmi Gazete

TCMB bankacılık sektörünün geçici likidite ihtiyaçlarının karşılanması için bankalar tarafından verilecek ticari senet ve vesikaları reeskont olarak kabul ediyor. Türkiye’de reeskont işlemindeki tüm koşul ve kurallar TCMB tarafından belirleniyor.

Reeskont, iskonto edilmiş ya da bir bedel karşılığı el değiştirmiş olan kıymetlerin, bir bedel karşılığında yeniden el değiştirmesi olarak tanımlanıyor. Merkez Bankası tarafından uygulanan faize “reeskont faiz oranı” adı verilirken, reeskonta kabul edilebilen senetler karşılığında avans verilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu