Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Piyasa Denetimlerine Yönelik Açıklama Yaptı

Ticaret Bakanlığı, zeytinyağı ihracatına yönelik karar başta olmak üzere, piyasa gözetimi faaliyetlerine ilişkin açıklamada bulundu.
Ticaret Bakanlığı Piyasa Denetimlerine Yönelik Açıklama Yaptı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı son dönemde zeytinyağında ihracatında alınan kararlar ile tarımsal üretim, motorlu araç ticaretinde piyasa gözetimi faaliyetleri ve alınan tedbirlere ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Bakanlık açıklamasında, ihracatın geçen ay Temmuz verisi olarak tarihin en yüksek rakamı olarak gelmesinin sektörler açısından olumlu olduğunu belirtilerek, bazı sektör ve ürünlerde ithalatın artışı ve bunun nedenlerinin de gündemde yer alarak değerlendirildiğini bildirdi.

Açıklamada, iç ticaretteki dengelerin de yakından takip edildiği belirtilerek, vatandaşların ihtiyaç duyduğu her ürüne rahatça ve uygun fiyattan ulaşabilmesi için gerektiğinde ihracat veya ithalatta ürün bazlı değişikliklere gidebildiği kaydedildi.

Son zamanlarda küresel ısınma ve bunun neticesinde Akdeniz havzasındaki baskın kuraklıktan dolayı İspanya ve İtalya başta olmak üzere birçok ülkede zeytin ve zeytinyağı üretiminin büyük hasar aldığı ve küresel ölçekte zeytinyağı fiyatlarının tavan yaptığı hatırlatıldı.

Ticaret Bakanlığı yeni sezonda Akdeniz’deki kuraklığın devam etmesi ve zeytin üretiminin düşük olması halinde, zeytinyağının daha da hassas bir ürün olacağını belirtti ve devletin ve ilgili tüm bakanlıkların bu ürünün üretimi ve vatandaşa ulaşması için daha farklı tedbirler alabileceğini aktardı. ,

GCM Yatırım Banner

‘Tarım Ürünlerinde Üretim Artışı İstenen Seviyede’

Diğer tarımsal ürünlerin üretim gerçekleşmelerine de değinilen açıklamada, tarım sektöründe ve gıda ürünlerinde dengenin büyük çoğunlukla iklim ve meteorolojik şartlardan etkilendiğine yer verildi.

Kışın durgun ve kurak geçmesinin başta buğday olmak üzere tahıl ürünlerinde karar alıcıları endişeye sevk ettiğinin altı çizilen açıklamada, ilkbahar aylarındaki verimli yağışlar ve hükümetin üretim ve fiyat destekleri neticesinde tarımda birçok üründe istenilen düzeyde üretim artışı gerçekleştiği vurgulandı.

En önemli ürünlerden tahıllarda, buğday ve un fiyatları için bir olumsuzluk oluşmadığı aktarıldı.

Araç Stokçuluğu ile Mücadele Sürüyor

Ticaret Bakanlığı ayrıca araç stokçuluğuna ilişkin ihbarların değerlendirildiği ve bu konuda kanunların verdiği yetki çerçevesinde en üst limitte cezalar uygulandığı ifade edildi.

Öte yandan, yaz mevsiminde turizm yoğunluğunun artışından dolayı turistik bölgelerde fahiş fiyat uygulayan bazı işletmelerin olduğu belirtilerek, ayrıca müşteriler arasında ayrımcılık yapan işletmelerle ilgili şikayetler geldiği bildirildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.