Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat İhracattaki Rekoru ve Depremin Bilançosunu Açıkladı

Bugün düzenlediği basın toplantısında Türkiye ekonomisi için iyi ve kötü haberleri paylaşan Bakan Bolat, ticaret rakamları ile depremin faturasını açıkladı.
Bakan Bolat İhracattaki Rekoru ve Depremin Bilançosunu Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Temmuz ayının dış ticaret rakamlarını düzenlediği basın toplantısında açıklayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yılın yedinci ayında ihracatta rekora imza atıldığını söyledi.

Bakan Bolat, “İhracatımız Temmuz ayında yüzde 8,4 artışla 20 milyar 93 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Böylelikle tarihin en yüksek Temmuz ayı ihracat değerine ulaşılmıştır” diye ifadede bulundu.

Küresel alanda yaşanan durgunluk ve yurt içinde meydana gelen deprem felaketine rağmen Ocak-Temmuz 2023 döneminde ihracatın 143,4 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyledi.

Bolat, “Temmuz ayı itibarıyla son 12 aylık ihracat yüzde 2,1 oranında artış ile 253 milyar 379 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. …İthalatımız ise yüzde 11,1 artışla 32 milyar 475 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir” dedi.

TL ile yapılan ithalatın artış göstermesinin risk yaratan ödemeler dengesi için önemine dikkat çekerek, “Bir önemli sevindirici husus ise TL ile yapılan ithalattaki artıştır. Ocak-Temmuz döneminde TL ile ithalatımız yüzde 157,1 artarak 309,5 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bu artış ödemeler dengesi finansmanı açısından olumlu bir gelişmedir” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bütçenin Yarısı Depremin Faturasına Gidecek

Bakan, 6 Şubat tarihinde yaşanan deprem felaketinde 13,5 milyon vatandaşın doğrudan etkilendiğini ve yaklaşık 51 bin kişiyi kaybettiğimizi hatırlattı.

Depremin toplumsal ve ekonomik kayıplarının büyüklüğüne dikkat çekerek, faturanın yaklaşık 2 trilyon TL’ye karşılık gelen 100 milyar doları aşacağı yönündeki tahminleri paylaştı.

Depremin ağır faturasının karşılanması için bütçenin yarısının kullanılması gerektiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda, gerek hükümetimizin uygulamaya aldığı tasarruf tedbirleri gerekse bölgede ekonomiyi tekrar canlandırmaya yönelik atılan adımların yardımıyla deprem felaketinin ekonomimiz üzerinde yarattığı etkileri kısa sürede atlatacağımıza yürekten inanıyorum” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.