Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’nin İthalatı İhracatın 2 Katından Fazla Oldu

İhracat temelli ekonomi politikaları Türkiye’de ithalatı patlattı. Dünya genelinde ithalat artışı en yüksek ülke Türkiye oldu.
Türkiye’nin İthalatı İhracatın 2 Katından Fazla Oldu
Yorum

Türkiye ekonomi modelinde ihracatla büyüme hedefi için TL’nin değer kaybı ve yüksek enflasyonun kronikleşmesi sorunları kendini gösterirken bir diğer sorun da ithalat rakamlarındaki artış oldu.

Uluslararası Ticaret Merkezi’nin geliştirdiği Trade Map’in verilerine göre Türkiye geçen yıl dünya genelinde hem ihracatta hem de ithalatta patlama yaşadı.

Buna göre 2022 verilerinde Türkiye ekonomisi ihracatını yüzde 13 yükselterek 254 milyar dolara, ithalatını ise yüzde 34 artırarak 363,7 milyar dolara çıkardı.

Türkiye, geçen yıl itibarıyla ithalatını ihracatından çok tutarken, dünyanın en büyük 50 ekonomisi içinde ithalatını en hızlı artıran ülke olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin ihracat rakamları ise normal seyretti. 2022’de dünya ihracatında artış yüzde 12 iken Türkiye’de de yüzde 12,9 oldu.

Altının Etkisi İthalat Verilerinde Kendini Gösterdi

Türkiye’nin ithalatta dünya genelini sonda bırakmasında ülkede yaşanan kur şokları etkili oldu.

Döviz kurları ile birlikte emtia tarafında yaşanan fiyat artışları Türkiye’nin dışarıdan aldığı ürünleri daha pahalı kıldı.

Yüksek enflasyonla mücadele etmek zorunda kalan vatandaşların altına olan talebi artırması, dünya genelinde altın ithalatı gerilerken Türkiye’de yaklaşık 3 kat artmasına da neden oldu.

Enerji ithalatındaki artış da ihracatı artırma hedefindeki Türkiye’nin ürettikçe daha çok tüketmesi anlamına geldiği için ithalat rakamlarını uçurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu