Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Araç Satış Sınırını Gelecek Yıla Kadar Uzattı!

Otomotiv sektörüne ilişkin alınan yeni kararı duyuran Ticaret Bakanlığı, 6 ay ve 6 bin kilometre sınırının gelecek yıla kadar uzatılmasına karar verdi.
Ticaret Bakanlığı Araç Satış Sınırını Gelecek Yıla Kadar Uzattı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Göreve gelir gelmez ilk işi otomotiv sektörüne yönelmek olan yeni Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın araç satışlarındaki fiyat dengesizliğini radara almasının ardından bakanlık ikinci el piyasasına getirdiği düzenlemeyi rafa kaldırmama kararı aldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, otomotiv sektöründe görülen fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek ve stokçuluk ile bazı haksız ticari uygulamaları engellemek için geçen yıl getirilen sınırlamanın tarihinin uzatıldığı duyuruldu.

İkinci el satışlarında 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlamasına dair düzenlemenin uygulama süresinin 6 ay daha uzatılarak 1 Ocak 2024 tarihine kadar uygulanacağı bildirildi.

Kısıtlama kapsamında,  ikinci el satışlarında otomobillerin ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre sınırına tâbi olması sağlanacak. Araçlarda tarih ve kilometre sınırı dolmadan satış sağlanamayacak.

Tüm Bireysel Satışlar Denetlenecek

Ticaret Bakanlığı açıklamasında, 15 Eylül 2022 tarihinde başlatılan araç satış sınırı düzenlemesinde bütün bireysel satışların düzenli olarak denetleneceği şu sözlerle aktarıldı:

GCM Yatırım Banner

“Ticari faaliyet olduğu değerlendirilen tüm bireysel satışlar “6 ay-6 bin kilometre” kısıtlama düzenlemesi kapsamında, düzenli olarak denetlenecek, mevzuata aykırılık halinde bu satıcılar hakkında idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca anılan satışlara ilişkin kayıtlar ile denetim sonuçları kayıt dışı kazancın vergilendirilmesini sağlamak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı ile düzenli olarak paylaşılacaktır.”

Fahiş fiyatların ortadan kaldırılması için internet ortamında satışa konulan araç ilanlarının da yakından takip edileceği belirtilen açıklamada, “Ticaret Bakanlığımızca bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da motorlu kara taşıtı satışlarında yetkili bayi, oto galeri ve bireysel satıcılar düzleminde fahiş fiyat oluşumuna yol açan uygulamalar ile 6 ay 6 bin kilometre kısıtlamasına ilişkin yoğun denetimlerimize devam edilecektir” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.