Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Ticaret Bakanı’nın İlk İşi Otomotiv Sektörüne Yönelmek Oldu

Araç piyasasında önüne geçilemeyen fiyat dengesizliklerine çözüm üretmek için harekete geçen yeni Bakan Bolat, ilk görev olarak sektör paydaşlarıyla görüşecek.
Yeni Ticaret Bakanı’nın İlk İşi Otomotiv Sektörüne Yönelmek Oldu
Yorum

Ateş hattına dönen otomotiv sektöründe fahiş fiyat artışlarının önüne geçilemiyor. Kronikleşen yüksek enflasyon, pandemide başlayan tedarik sıkıntısı ve patlama yaşayan döviz kurlarına vatandaşların yatırım algısı da eklendiğinde iktidarın eli kolu bağlı kaldı.

Fiyat artışlarına karşı rasyonel bir politika üretmek için harekete geçen yeni Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın ilk işi ise otomotiv sektöründe dengeyi sağlamak oldu.

Sektör temsilcileri ile bir araya gelme kararı alan Bakan Bolat, sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarındaki hareketliliği ele alacak.

Toplantıda, yetkili bayiler ile distribütörlerin yanı sıra ikinci el kara taşıtı ticareti yapan temsilciler de bulunacak.

Masada gündeme gelecek konu başlıkları arasında sektörün bozulan arz-talep ve fiyat dengesinin olacağı öğrenildi.

İlk sektör toplantısını 19 Haziran Pazartesi günü otomotiv temsilcileriyle yapacak olan Ticaret Bakanı Bolat, talep ve şikayetleri değerlendirecek.

İkinci El Araç Pazarına Sınır Getirilmişti

Ağustos ayından itibaren uygulamada olan ikinci el araç satışı sınırlaması piyasada fiyatları düşürmeyi amaçlasa da etkisi sınırlı olmuştu.

İkinci el araç satışlarının 6 ay ve 6 bin kilometre şartına göre yapılmasına ilişkin denetimler sürerken, radara çok sayıda bayi takılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu