Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Aldatıcı Reklamlara 65 Milyon TL’ye Yakın Ceza Kesti

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu, yılın ilk 9 ayında aldatıcı reklamlara yönelik yaptırımlara ilişkin bilgilendirmede bulundu.
Ticaret Bakanlığı Aldatıcı Reklamlara 65 Milyon TL’ye Yakın Ceza Kesti
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu tarafından düzenlenen Eylül ayı toplantısında aldatıcı reklamlara dair yaptırımlar uygulandığı bildirildi. 138 adet dosya hakkında görüş ve değerlendirme yapıldı.

İnceleme ve değerlendirmeler kapsamında Reklam Kurulu tarafından yılın ilk 9 ayında 1.527 adet dosyanın görüşüldüğü, aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 1.346 dosya hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 64.141.381-TL idari para cezası uygulandığı açıklandı. Kurul 38 adet dosya için de erişimin engellenmesine karar verdi.

Reklam Kurulu verilen kararların yanı sıra tüketiciler ve elektronik ticaret sektörü başta olmak üzere tüm kesimlere yönelik rehber niteliğinde bir kılavuz yayımlandı. Tüketici Değerlendirmeleri Hakkında Kılavuz, Reklam Kurulu’nun 12.09.2023 tarihli ve 337 sayılı toplantısında ilke kararı olarak kabul edildi.

Tüketicilerin doğru bilgilendirilmesini engelleyen, satın alma karar alma süreçlerini açık ve anlaşılır olmayan ifade ya da tasarımlarla manipüle eden, kötü niyetli satıcı veya sağlayıcılar tarafından yayımlanan muvazaalı değerlendirmelerle tüketicileri aldatan, gerçeği yansıtmayan ya da varlığı ispatlanamayan sahte yorumlar ile tüketicilerin kandırılmasına neden olabilen uygulamalar yasaklanarak haksız ticari uygulama olarak kabul ediliyor.

Kılavuz ile tüketici değerlendirmelerinin yayımlanmasına imkan sağlayan sektör temsilcilerine bir mal veya hizmeti gerçekten satın almış tüketici değerlendirmelerinin nasıl ve ne şekilde yayımlanması konusunda yol gösterilmiş olmanın yanı sıra tüketicilerin internet ortamında sunulan bu bilgilere olan güvenlerinin sarsılmasına yol açan uygulamalara da son verilmesi hedefleniyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.